Puchar YKP Gdynia 2013 przeszedł do historii.

W miniony weekend 131 zawodników rywalizowało w regatach o Puchar YKP Gdynia ENERGA Sailing Cup, będących drugą eliminacją do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Całym zmaganiom towarzyszyła piękna żeglarska pogoda. Przez trzy dni regat mieliśmy słońce, fale i zmienne wiatry, od ciszy do porywów dochodzących nawet do 25 węzłów. W tych trudnych żeglarsko warunkach udało się rozegrać 8 z 9 zaplanowanych wyścigów. Na koniec wręczone zostały okazałe puchary oraz nagrody i Puchar YKP Gdynia 2013 przeszedł do historii.

Niedzielny poranek przywitał uczestników regat Pucharu YKP Gdynia bardzo słabym wiatrem, gdzie przez chwilę nawet komisja sędziowska zastanawiała się nad zatrzymaniem floty Optimistów w porcie. Wiatr jednak się pojawił i punktualnie o planowanym czasie wystartowały floty jachtów. W dniu dzisiejszym zgodnie z regulaminem PSKO zawodnicy zostali podzieleni na grupy złotą i srebrną. Pierwszy wyścig to popis Adma Głogowskiego z YK Stal Gdynia. Za nim finiszowali Marcin Urbański z ChKŻ Chojnice i lider po dwóch dniach regat Tytus Butowski z Yacht Klubu Polski Gdynia.

Drugi wyścig to gwałtowna zmiana wiatru o prawie 90 stopni i przerwanie go przy górnym znaku. Komisja sędziowska z Panią Ewą Jodłowską miała tego dnia sporo pracy, przy tak trudnych warunkach wietrznych. W powtórzonym wyścigu, również nastąpiła znaczna zmiana kierunku wiatru. Jednak tym razem sprawnie przeprowadzona zmiana trasy wraz z właściwą sygnalizacją doprowadziła do końca w tej rywalizacji. Cała sytuacja była dla wielu zawodników i niektórych trenerów sporym zaskoczeniem, bowiem bardzo sporadycznie w klasie Optmist sędziowie stosują takie możliwości wykorzystania przepisów regatowych. A szkoda!

Gospodarze tym razem nie okazali się zbyt gościnni. Pierwsze trzy miejsca zajęli zawodnicy Yacht Klubu Polski Gdynia. Zwyciężył Tytus Butowski, miejsce drugie i jednocześnie najlepsze w kategorii dziewcząt zdobyła Aleksandra Melazcka, natomiast najniższy stopień podium przypadł Mikołajowi Staniulowi. Cieszy forma zawodników YKP Gdynia, gdyż wszyscy to reprezentanci powołani na zbliżające się niebawem Mistrzostwa świata i Europy. Szczególnie uznanie dla Tytusa Butowskiego, dla którego jest to pierwszy roku startów w grupie A. Gratulacje!

Na ceremonii zakończenia najlepszym młodym żeglarzom wręczone zostały okazałe puchary oraz nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego i elektronicznego. Wyróżnieni zostali zawodnicy do 15 miejsca w klasyfikacji generalnej oraz 6 najlepszych dziewcząt. Wśród zawodników i trenerów zostały także rozlosowane atrakcyjne nagrody w postaci sztormiaków firmy Henrii Lloyd. Narody wręczali przedstawiciele Zarządu YKP Gdynia z Komandorem Adamem Selonke na czele.

Żeglarze codziennie wypływali z Mariny Gdynia o godzinie 10 i wracali około godziny 16. Trasy regat ustawione w pobliżu Bulwaru Nadmorskiego doskonale pozwalały obserwować zmagania młodych żeglarzy na wodzie, co jest było nie lada atrakcją dla mieszkańców Gdyni i odwiedzających turystów.

Organizatorem regat był Yacht Klub Polski Gdynia przy wsparciu firmy ENERGA i Polskiego Związku Żeglarskiego. Regaty dofinansowane były ze środków gminy Gdynia. Partnerem regat byli Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Urząd Morski w Gdyni.