YKP Gdynia na Pomorskiej Gali Żeglarskiej.

Miło nam poinformować, iż na tegorocznej V Pomorskiej Gali Żeglarskiej, wśród nagrodzonych licznie znaleźli się zawodnicy i trenerzy naszego Klubu.  Pomorska Gala Żeglarska odbyła się w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Stanowiła podsumowanie minionego sezonu i wyróżnienia najlepszych zawodników, działaczy i trenerów naszego regionu.

Gala rozpoczęła się o godz. 18. Żeglarzem Roku 2013 na Pomorzu został Jacek Noetzel z UKS Navigo Sopot – Mistrz Polski, Mistrz Europy w kategorii Masters i Wicemistrz Europy Seniorów w klasie A-Class. Tytuł Żeglarki Roku przypadł w udziale Wicemistrzyni Świata i Europy w klasie Laser 4,7 Magdalenie Kwaśnej z ChKŻ Chojnice. Natomiast Trenerem Roku został nasz Trener Przemysław Struś. Przemek w minionym sezonie może pochwalić się wyjątkowymi wynikami: złoto ME Tytusa Butowskiego, trzy medale (w tym dwa złote: Mikołaja Staniula i Oli Melzackiej) Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, pierwsze miejsce w rankingu gr. A klasy Optimist swoich podopiecznych jak i zdobycie Pucharu Polski oraz Drużynowego Mistrzostwa Polski.

Juniorem Młodszym Roku 2013 ogłoszony został nasz Tytus Butowski – Mistrz Europy w klasie Optimist, który w minionym roku wywalczył to cenne trofeum. Juniorką Młodszą Roku została Lidia Sulikowska z UKS Hals Sopot, Wicemistrzyni Europy w kategorii do lat 15 w klasie Techno 293. W tej kategorii nominowana była również nasza zawodniczka Aleksandra Melzacka.

Młodzieżowcem Roku wśród mężczyzn został Paweł Tarnowski z SKŻ Sopot, Wicemistrz Świata i Europy w kategorii do lat 21 w klasie RS:X. Wśród kobiet triumfowała w tej kategorii Ewa Szczęsna z ChKŻ Chojnice, Młodzieżowa Mistrzyni Polski w klasie 470.

Juniorem Roku został Filip Ciszkiewicz z Arki Gdynia, Mistrz Europy Juniorów i EuroSAF w klasie Laser Radial, Młodzieżowy Mistrz Polski w klasie Laser Standard. Na tytuł Juniorki Roku zapracowała natomiast załoga Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska z YKP Gdynia, Wicemistrzynie Polski i piąta załoga Mistrzostw Europy Juniorów w klasie 420.

Podczas Pomorskiej Gali Żeglarskiej uhonorowano także najlepsze pomorskie imprezy żeglarskie minionego roku. I tak Żeglarskim Projektem Roku został „Ostar for DYDEK“, program edukacyjny i sportowy skierowany do dzieci i młodzieży z Polski i Węgier, zbudowany wokół startu Krystiana Szypki w regatach samotników przez Atlantyk OSTAR, zadedykowany pamięci słynnej koszykarki Małgorzaty Dydek. Turystyczną Imprezą Żeglarską Roku został Żeglarski Puchar Trójmiasta, regaty, które miały na celu integrację trójmiejskiego środowiska żeglarskiego w ramach wspólnego współzawodnictwa i zabawy. Sportową Imprezą Żeglarską Roku został zaś Volvo Gdynia Sailing Days, impreza w ramach której odbyły się m. in. Mistrzostwa Świata w klasie Micro i Mistrzostwa Świata Juniorów w klasie 49er i 49erFX. Warto doadać iż YKP Gdynia był w części współorganizatorem tych imprez.