Zapraszamy na wystawę. Unrug czeka na zwiedzających.

Jeśli jeszcze nie widziałeś wystawy poświęconej admirałowi Józefowi Unrugowi nie przegap szansy. Zapraszamy do siedziby Fundacji Helios (w budynku Jacht Klubu Morskiego „Gryf”) w gdyńskiej marinie.

Ekspozycja, oprócz ponad 100 uniklanych zdjęć, zawiera także prywatne przedmioty należące do legendarnego Admirała. Podczas zwiedzania można Ungura również… usłyszeć! W audycji radiowej opowiada o Obronie Wybrzeża, którą dowodził w 1939 roku.

Wystawa poświęcona pamięci Józefa Unruga, wieloletniego przedwojennego dowódcy polskiej floty wojennej, otwarta została z kilku okazji. W tym roku mija 130 lat od jego narodzin. Wypada również 75 rocznica wybuchu drugiej wojny światowej oraz 90 rocznica istnienia YACHT KLUBU POLSKI GDYNIA z którym Admirał był związany.

Nie każdy bowiem wie, że Józef Unrug był zapalonym żeglarzem. Został nie tylko pierwszym komandorem YKP GDYNIA, ale także współzałożycielem Jacht Klubu Morskiego „Gryf” oraz Oficerskiego Yacht Klubu, którego tradycje dziedziczy Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica”.

Ekspozycja została przygotowana wspólnie przez YKP GDYNIA, Pomorski Związek Żeglarski oraz Fundację HELIOS. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło w maju. W ciągu dwóch miesięcy odwiedziło ją już ponad tysiąc osób nie tylko z Polski ale i z zagranicy o czym świadczą dziesiątki wpisów w księdze pamiątkowej wystawy.

– Wystawa bardzo nam się podobała, mimo że jesteśmy z Gdyni i historia admirała Urnuga jest nam znana, to i tak dowiedziałyśmy się wielu interesujących rzeczy – szczególnie o jego życiu prywatnym. Uważamy, że powinno być więcej takich inicjatyw, pomagają one, w szczególności młodym ludziom w poznaniu historii – mówią zwiedzające ekspozycję 20-letnia Daria i 21-letnia Monika.

Wystawa „Admirał Józef Unrug – człowiek, marynarz, żeglarz” czynna jest codziennie w godz. 10-18, do 11 listopada, wstęp wolny.

Comments are closed.