Nasze Mistrzynie Europy!!!

Załoga YKP Gdynia Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska zostały mistrzyniami Europy juniorek w klasie 420! – To bezwzględnie wielki sukces dziewczyn, gdyż w klasach dwuosobowych mamy ubogie tradycje, a zwłaszcza w ostatnich latach brakowało medali w tej specjalności – podkreśla Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

W klasie 470 dziesiąte miejsce zajęli najlepsi z Polaków – Filip Florek i Dominik Janowczyk. W ceremonii zakończenia mistrzostw wziął udział prezydent miasta, Wojciech Szczurek.

Tak jak zapowiadali, tak zrobili. Ostatniego dnia regat, zgodnie z deklaracjami trenera kadry, Stanisława Mickiewicza, dla Polek najważniejszą klasyfikacją były mistrzostwa Europy juniorek. Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska  żeglowały w dwóch ostatnich wyścigach bez zbędnego ryzyka i kontrolowały to, co robią ich najgroźniejsze rywalki w walce o medale. W poniedziałek załoga YKP Gdynia meldowała się na mecie na 21. i 8. miejscu. To wystarczyło do złota, gdyż przewaga naszych reprezentantek wypracowała w ostatnich dniach była kolosalna. W końcowej klasyfikacji biało-czerwone wyprzedziły kolejną załogę o blisko 30 punktów!

– Bardzo się cieszymy i wielkie gratulacje dla załogi. Nie wiem, czy w historii tej klasy mieliśmy złoty medal. Trudno mi sobie przypomnieć. A jeżeli nawet był to bardzo dawno temu. W klasach dwuosobowych mamy rzeczywiście dość ubogie tradycje, jeśli chodzi o medale, a zwłaszcza w ostatnich latach. Dlatego to bezwzględnie wielki sukces dziewczyn. Ponadto poza tytułem mistrzyń Europy w klasyfikacji kobiet zajęły one czwarte miejsce w klasyfikacji ogólnej, ustępując tylko trzem załogom mężczyzn. To naprawdę duży wyczyn. Gdynianki potwierdziły duże umiejętności i potencjał. Wierzę, że za kilka lat będziemy świętowali ich medale olimpijskie. Od jesieni tego roku dziewczyny zamierzają żeglować już w klasie 470, a zatem specjalności z programu igrzysk. Co prawda w przyszłym roku zdają maturę, co ograniczy ich czasowe możliwości treningu, ale w sporcie nie powinno odkładać się niczego na później, więc wierzę, że podejmą rywalizację już o miejsce w reprezentacji na Rio de Janeiro w 2016 roku – ocenia Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

W klasyfikacji generalnej, w której sklasyfikowano 108 załóg, Polki z podium, na czwarte miejsce zepchnęli rewelacyjnie żeglujący w poniedziałek Francuzi. Alexandre Demange i Maxime Roux  wpływali w ostatnich wyścigach na 1. i 2. miejscu i tym samym nad załogą YKP Gdynia wypracowali aż 18 punktów przewagi.
Zresztą także złoto zabrali Francuzi.  Hippolyte Machetti i Sidoine Dantes bez problemów odrobili punkt straty do liderujących po niedzieli Szwajcarów, a prymat przypieczętowali w kończącym mistrzostwa wyścigu, przecinając linię mety na 1. pozycji.

NAJLEPSI W MISTRZOSTWACH EUROPY JUNIORÓW KLASA 420  po dwunastu wyścigach:

OPEN:

1. Hippolyte Machetti/Sidoine Dantes (Francja) 86 punktów.

2. Kilian Wagen/Gregoire Siegwart (Szwajcaria)  92 punktów.

3. Alexandre Demange i Maxime Roux (Francja) 110 punktów.

4. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (Polska) 128 punktów.

JUNIORKI:

1. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (Polska) 128 punktów.

2. Paula Barcelo/Margarita Alba (Hiszpania) 157 punktów.

3. Sarah Norbury/Mari Davies (W.Brytania) 180 punktów.

W klasie 470 w poniedziałek na placu boju pozostało tylko po 10 załóg kobiet i mężczyzn. W tej specjalności mistrzostwa kończyły się wyścigami medalowymi, które były punktowane podwójnie. Z reprezentantów Polski do tej rozgrywki zakwalifikowali się tylko  Filip Florek i Dominik Janowczyk. Załoga Sejk Pogoń Szczecin przestępowała do rywalizacji z 8. miejsca, a że wcześniej poprzednie punkty były liczone, mogła przesuwać się tylko w przedziale lokat 6-10. Polacy ukończyli wyścig medalowy na 10. pozycji i z nią też zakończyli mistrzostwa.   Najbardziej zacięta walka rozegrała się o brąz. Ten medal zdobyli David Charles Vila i Alex Charles Vila. Hiszpanie ukończyli regaty z identyczną liczbą punktów co Giacomo Ferrari i Giulio Calabro (Włochy), ale mogli udać się na podium, gdyż zajęli lepsze miejsce niż rywale w wyścigu medalowym.
Złoto zdobyła inna hiszpańska załoga. Jordi Xammar i Joan Herp mieli taką przewagę po wcześniejszych wyścigach, że do obrony złota wystarczyło im 8. miejsce w ostatnim biegu.

Wśród kobiet w klasie 470 dominację potwierdziły Anna Kyselova i Anastasiya Krasko. Ukrainki przewodziły od początku mistrzostw, a i ostatni wyścig przyniósł im zwycięstwo. Natomiast doszło do przetasowań na dwóch kolejnych miejscach. Dzięki 2. pozycji w poniedziałek srebro zdobyły Noya Baram/Rimon Shoshan (Izrael), a na najniższy stopień podium spadły Frederike Loewe i Anna Markfort (Niemcy), które finiszowały w ostatnim biegu na 7. miejscu.

W ceremonii zakończenia mistrzostw Europy w klasach 420 i 470 wziął udział Prezydent Miasta Pan Wojciech Szczurek.