MŚJ ISAF: Hania mistrzynią świata, Ola i Maja ze srebrem!!

Hanna Dzik wywalczyła złoty medal w klasie 420, a Aleksandra Melzacka z Mają Micińską zdobyły srebrne krążki w klasie 29er na żeglarskich Mistrzostwach Świata Juniorów ISAF w Auckland w Nowej Zelandii. To wielki sukces młodych zawodników YKP Gdynia.

Szmit-Dzik

Największy sukces z naszej ekipy odniosły Hania Dzik i Julia Szmit (reprezentująca MBSW/UKŻR Giżycko) w klasie 420, które obroniły tytuł mistrzyń świata, zdobyty przed rokiem. Pewne po poniedziałkowym ściganiu było to, że nasze reprezentantki nie spadną już z podium, ponieważ czwarta załoga traciła do nich szesnaście punktów, a do końca regat pozostawał jeden wyścig w którym nasze zawodniczki w najgorszym wypadku mogły stracić tylko piętnaście „oczek”. Polki pokazały w ostatnim starcie, że potrafią dobrze pływać również pod presją i zajęły drugie miejsce, zapewniające im końcowy triumf. Drugą pozycję utrzymały Włoszki Alexandra Stalder i Silvia Speri, a trzecią lokatę zajęły Violette Dorange i Camille Orion z Francji.

Szmit-Dzik-Nowakowski 3

Podopieczne trenera Pawła Nowakowskiego potwierdziły swoją światową dominację w tej kategorii wiekowej.

Nasze zawodniczki w klasie 29er o pozostanie na drugiej pozycji walczyły szóste przed rokiem Aleksandra Melzacka i Maja Micińska. Wyższej lokaty zająć już nie mogły, ponieważ dzień wcześniej tytuł zapewniły sobie Natasha Bryant i Annie Wilmot z Australii. One tego dnia także były najlepsze, pieczętując końcowe zwycięstwo. Polki od początku wyścigu pilnowały Gretę Stewart i Kate Stewart z Nowej Zelandii, które traciły do naszych zawodniczek zaledwie dwa punkty. Te dwie załogi były już praktycznie pewne medali z powodu dużej przewagi nad resztą więc mogły skupić się głównie na walce między sobą. Skończyło się na tym, że Aleksandra z Mają wpłynęły na metę tuż za Nowozelandkami, zachowując nad nimi punkt przewagi w klasyfikacji generalnej, co dało im tytuł wicemistrzyń świata. To wielki sukces załogi trenera Szymona Makowskiego

Melzacka-Micińska

W kategorii męskiej w klasie 29er nasza załoga Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński, ukończyła całe zawody jako trzynasta załoga w stawce.

Melzacka-Micińska-Makowski

W tegorocznych MŚJ rozgrywanych w Auckland w Nowej Zelandii na starcie stanęło 389 żeglarzy z 65 państw, wśród których nie zabrakło licznej reprezentacji Polski z obsadą wszystkich klas. Poza medalami naszych rewelacyjnych kobiecych załóg, miejsce zaraz za podium zajął Jakub Rodziewicz w klasie Laser Radial. Na 10 pozycji regaty ukończył Michał Zych w klasie RS:X, a 11 miejscem mogą chwalić się Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot), którzy na co dzień trenując na innym katamaranie, w Nowej Zelandii debiutowali w klasie Nacra 15.