Kpt. Zygfryd Perlicki odszedł na wieczną wachtę.

Z wielką przykrością informujemy, że w czwartek 10 sierpnia, w wieku 85 lat na wieczną wachtę odszedł Zygfryd „Zyga” Perlicki – legenda polskiego żeglarstwa regatowego, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Monachium i pierwszych wokółziemskich regat Whitbread Round The World Race, honorowy członek Yacht Klubu Polski.

Cześć Jego Pamięci!

Zyga Perlicki II

Zygfryd „Zyga” Perlicki urodził się 26 stycznia 1932 roku w Gdyni. Swoją przygodę z żeglarstwem rozpoczął w 1945 r. w II Morskiej Drużynie Harcerskiej w Harcerskim Ośrodku Morskim w Gdyni. Szybko stał się jednym z najlepszych polskich żeglarzy, zdobywając m.in. siedmiokrotnie mistrzostwo Polski w klasie Star i dwukrotnie morskie żeglarskie mistrzostwo Polski.

W 1957 roku kierując jachtem „Kapitan” zwyciężył w Kieler Woche, a w 1972 roku razem ze Stanisławem Stefańskim i Józefem Błaszczykiem, zajął ósme miejsce w klasie Soling na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. W latach 1973-1974 dowodził jachtem „Copernicus” w pierwszych wokółziemskich regatach Whitbread Round The World Race, w których zajął 11 miejsce. W 1977 i 1979 roku wziął udział w Admiral’s Cup na jachtach „Hajduk” i „Hadar”. Przez większą część życia związany był z Yacht Klubem Stal Gdynia i Yacht Klubem Polski Gdynia, którego był Członkiem Honorowym.

Pełen biogram kapitana można przeczytać w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

Był laureatem m.in. tytułu Pomorskiego Żeglarza 50-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego i Żeglarza Regatowego XX wieku oraz zdobywcą nagrody Rejs Roku – Srebrny Sekstant w 1974 r. Otrzymał także medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla Gdyni.

Zarząd, pracownicy i członkowie Yacht Klubu Polski Gdynia składają Rodzinie Zmarłego wyrazy głębokiego współczucia.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie w piątek 18 sierpnia 2017 r. Msza św. o godz. 10.30 w kościele o.o. Jezuitów  przy ul. Tatrzańskiej w Gdyni, uroczyste odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku o godz. 12.00 na cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

Comments are closed.