Mistrzostwa Polski i nie tylko. Medale YKP Gdynia.

Ostatnie dni obfitowały w najważniejsze regaty sezonu czyli Mistrzostwa Polski w klasach młodzieżowych. W Giżycku w dniach 25-27 sierpnia odbyły się Mistrzostwa gr. B klasy OPP, natomiast w miniony weekend w Pucku rywalizowali zawodnicy w klasach 420 i 29er.

2017-09-02-MP-PUCK1416-30576811_855x590

Ponad 400 zawodników i zawodniczek stanęło na starcie zakończonego w niedzielę, 27 sierpnia Pucharu Niegocina – Mistrzostw Optimistów grupy B. Regaty rozgrywane były w Giżycku, a największe triumfy święcili nasi żeglarze.

Tak liczna stawka zmusiła organizatorach do podzielenia uczestników na pięć, kolejno startujących grup. Wyzwanie logistyczne było ogromne, ale sędziowie poradzili sobie z nim bez problemów. W ciągu trzech dni udało się rozegrać osiem wyścigów dla grupy Złotej, Srebrnej i Brązowej, a siedem dla pozostałych dwóch.

21106554_1411045415630352_3905424928171127671_n

– Przez pierwsze dwa dni utrzymywała się jednolita aura, a warunki na wodzie były bardzo dobre – relacjonuje Dariusz Dołęga – Trzeciego dnia padał deszcz, a zwroty wiatru wynosiły momentami 180 stopni. Dlatego przeprowadzono tylko dwa wyścigi. Trzeba przyznać, że Pomorze zaprezentowało się w Giżycku bardzo dobrze. Nasze żeglarki i żeglarze zajęli siedem miejsc w pierwszej dziesiątce klasyfikacji ogólnej, z czego czwórka to reprezentanci YKP Gdynia.

21106859_1411045648963662_8443097888110523863_n

Regaty wygrał Adam Turczynowicz (KS Spójnia Warszawa). Druga była (pierwsza wśród dziewcząt) Paulina Rutkowska (YKP Gdynia). Na trzecim miejscu uplasował się Piotr Grabski (SYC Zefir-Drakkar Poraj). Pozostałe wyniki naszych zawodników: 5 – Miłosz Michalak, 7 – Antonina Ołowiak, 9 – Iwo Reński, 12 – Hubert Łobaczewski, 22 – Zuzanna Ołowiak, 38 – Jerzy Sukow, 60 – Zofia Kucharska, 64 – Natalia Ziółkowska. YKP Gdynia został najlepszym klubem w całych regatach wygrywając klasyfikację drużynową.

.

Mistrzostwa Polski klas młodzieżowych odbyły się w dniach 1-3 września w Pucku. Nasi zawodnicy w klasach 420 i 29er zajęli czołowe miejsca w swoich klasach.

W klasie 420 rzutem na taśmę złoty medal wywalczyli Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława) i Filip Szmit (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), którzy w niedzielę wygrali oba wyścigi i wyprzedzili dotychczasowych liderów, Seweryna Wysokińskiego (CSW Opty Ustka) i Mateusza Jankowskiego (MKS 2 Warszawa). Na najniższym stopniu podium stanęli Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn). Warto wspomnieć, że załoga Gołębiowski/Szmit to podopieczni naszego trenera klubowego Pawła Nowakowskiego.
21248535_1659591937425822_3271318684440053888_o
Wśród dziewcząt trzy czołowe lokaty obsadziły nasze zawodniczki Barbara Dzik i Hanna Dzik, na drugim stopniu podium stanęły Zofia Korsak i Weronika Sawicka (MKS 2 Warszawa) natomiast brązowe medale zdobyły Gabriela Czapska i Hanna Jarząbek (Spójnia Warszawa).
21273483_1700120343354910_1959834837956537168_o
W klasie 29er najlepsi okazali się prowadzący od pierwszego dnia nasi zawodnicy Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński, którzy wyprzedzili swoich klubowych kolegów z YKP Gdynia, Adama Głogowskiego i Jakuba Sztorcha oraz Mikołaja Chłopka i Mateusza Kruczyńskiego. Podopieczni trenera Szymona Makowskiego zdominowali rywalizację w klasie 29er. Wśród dziewcząt czołowe trzy lokaty obsadziły Zuzanna Wałecka i Emilia Zygarłowska (JKW Poznań), Wiktoria Lehmann (ŻLKS Poznań) i Maja Micińska (YKP Gdynia) oraz Karolina Żurek (YKP Gdynia) i Marianna Damasiewicz (JKW Poznań).
19055008_1659592067425809_5496704413046902727_o
Regaty odbywały się w trudnych warunkach wietrznych. Wiatr dochodził do 25 węzłów, co młodym żeglarzom sprawiało nie małe trudności. Tym bardziej cieszą dobre wyniki naszych zawodników.
– To były bardzo dobre, rozegrane w wymagających warunkach regaty – podsumował prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. – Cieszy nie tylko ich wysoki poziom, ale także liczna, międzynarodowa obsada. Faworyci nie zawiedli, ale rywalizacja była bardzo zacięta, bo w seniorach o mistrzowskich tytułach i pozostałych miejscach na podium decydowały wyścigi medalowe.