Yacht Klub Polski Gdynia Mistrzem Polski!

W miniony weekend w Rybniku odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist. Złoty i brązowy medal trafił do załóg Yacht Klubu Polski Gdynia, a srebrny do Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Zespół YKP Gdynia obronił zeszłoroczny tytuł i ponownie został Drużynowym Mistrzem Polski Klasy Optimist. W regatach wystartowało 10 zespołów.

medalisci_druzynowych_mistrzostw_PSKO_08_10_2017_fb_PSKO

Przez pierwsze 2 dni rozegrano 45 wyścigów jako rundę eliminacyjną każdy z każdym. Zdecydowanie najlepiej pływał zespół CHKZ z Chojnic wygrywając aż 8 z 9 wyścigów i dzięki temu uzyskał prawo wyboru przeciwnika w ćwierćfinałach. Natomiast o kolejne miejsca zażartą walkę stoczyły kluby z JKW Poznań, CWM Gdynia, YKP Gdynia i WTW Warszawa, wszystkie zdobywając po 6 pkt. Grono ośmiu ćwierćfinalistów uzupełniły kluby MOS Iława i KW Garland Gliwice.

W drugiej części odbyły się ćwierćfinały, półfinały i finały. W ćwierćfinałach faworyci nie zawiedli. JWK, YKP2 i YKP pokonały przeciwników 3-1 a CHKŻ pewnie, bez starty punktu pokonał Garland. W półfinałach CHKŻ wybrał jako konkurenta klub z Poznania pozostawiając w drugiej parze obie drużyny z YKP Gdynia. Oba półfinały skończyły się identycznym wynikiem 3-1 na korzyść CHKŻ oraz YKP2. Mecz o 3 miejsce to pewne wygrana 3-0 podrażnionych w półfinale Gdynian z załoga JKW Poznań.

Natomiast finał między CHKŻ a YKP2 to prawdziwa walka do ostatnich metrów. Oba zespoły wygrywały na zmianę kolejne 4 mecze doprowadzając do remisu 2-2 i sytuacji gdy ostatni wyścig miał zdecydować o tytule Mistrzowskim. W 5 wyścigu finałowym minimalnie lepszą okazała się załoga z Gdyni odbierając tytuł Mistrzów Polski z rąk żeglarzy z Chojnic!

Zwyciężył zespół YKP Gdynia 2 (Paulina Rutkowska, Mateusz Gwóźdź, Maciej Panaś, Paweł Gierłachowski, Szczepan Damasiewicz), srebrny medal zdobył Chojnicki Klub Żeglarski (Agnieszka Pawłowska, Patryk Kosmalski, Jeremi Szczukowski, Jan Krawczyk i Marcel Montrymowicz), a brąz trafił do YKP Gdynia 1 (Pola Dzik, Gustaw Miciński, Gracja Grzech, Maciej Iliński, Mikołaj Merkler).

.

Pełne wyniki regat:
1.    Yacht Klub Polski Gdynia 2
2.    Chojnicki Klub Żeglarski
3.    Yacht Klub Polski Gdynia 1
4.    JKW Poznań
5.    CWM Opti Gdynia
6.    WTW Warszawa
7.    MOS Iława
8.    KW Garland Gliwice
9.    TS Kuźnia Rybnik 2
10.    TS Kuźnia Rybnik 1

Regaty sędziowane były przez Komisję Regatową oraz 4 arbitrów podejmujących decyzję bezpośrednio na wodzie, podobnie jak w regatach meczowych. Imprezę zorganizował Polish Match Tour (znany z organizacji regat meczowych) przy współpracy rybnickiego klubu TS Kuźnia i Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist.

– Mieliśmy wiatr, ale było też zimno i deszczowo – mówi Maciej Cylupa, organizator regat. – Nie przeszkodziło nam to w rozegraniu regat. Dzieciaki lubią formułę team racingu, bo jest bardzo dynamiczna, czują się częścią zespołu, mogą trenować zagrywki taktyczne i dużo się uczą. Jest też przy tym mnóstwo emocji i zabawy. To bardzo ciekawa odskocznia od normalnego ścigania i fajne uzupełnienie normalnych treningów.

Gratulacje dla młodych zawodników!

Comments are closed.