Gucio Miciński Mistrzem Europy!!

W zakończonych w Rydze na Łotwie Mistrzostwach Europy w klasie Ice-Optimist nasz zawodnik Gustaw Miciński zdobył złoty medal i tytuł Mistrza Europy! To kolejny wielkie sukces młodego żeglarza YKP Gdynia. Warto wspomnieć, że kilka dni wcześniej Gucio zajął bardzo wysokie 6 miejsce w rozgrywanych na jeziorze Rekyva w Siauliai na Litwie Mistrzostwach Świata.

gsasg

Polscy żeglarze lodowi zaliczyli kolejny świetny występ. Dzień po udanych mistrzostwach świata juniorów w klasie DN (złoto Zuzanny Rybickiej) oraz mistrzostwach świata w klasie Ice Optimist rozpoczęły się w Rydze na Łotwie mistrzostwa Europy w tych samych klasach. Wszystkie kraje przeniosły się po MŚ z Litwy do Rygi na Łotwie. Podyktowane to było tym, że na litewskim jeziorze Rekyva zalegała warstwa śniegu, a na jeziora Kisezers miał być czysty lód. Okazało się jednak, że i tam był śnieg, co utrudniało zawodnikom latanie. Ostatecznie udało się organizatorom przeprowadzić po trzy wyścigi dla każdej floty i zawody zakończyły się po jednym dniu.

IMG_5341

– Lód był mocny, ale jednak pokryty był warstwą około 5-6 centymetrów śniegu, czyli zupełnie inne warunki niż te, na które nastawialiśmy się dzień wcześniej. W związku z tym panowały trudne warunki do jazdy, do których dochodziły nierówne warunki wietrzne i trafiały się często tak zwane dziury wiatrowe. A z kolei w wyniku tego na każdym okrążeniu były duże przetasowania zawodników. Do końca nie było wiadomo kto wygra, bo ten kto wpadł w taką dziurę to stawał w miejscu – opisał warunki pogodowe Jerzy Sukow, komandor Stowarzyszenia Floty Polskiej DN.

W klasie Ice Optimist mistrzem Europy został Gustaw Miciński, a srebro wywalczył świeżo upieczony wicemistrz świata Jakub Kamiński (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko). Za ich plecami uplasował się Jorgen Kuivonen z Estonii, a na czwartej lokacie swój występ ukończył Kacper Worek (YK Stal Gdynia), powtarzając wynik z mistrzostw świata.

IMG_5435

– Bardzo miło zaskoczyła nas klasa Ice Optimist. Mamy mistrza Europy Gustawa Micińskiego, który bardzo przyłożył się do tych regat, bo jak my pakowaliśmy się po mistrzostwach świata to on został jeszcze na lodzie i trenował oraz trymował swój sprzęt. Z kolei drugie miejsce zajął Jakub Kamiński, który na koniec swoje przygody z tą klasą pokazał prawdziwą dojrzałość zawodnika. Bardzo dobrą pracę wykonała Maria Konarzewska, która wśród dziewczyn była najlepsza – zakończył Jerzy Sukow.

Wielkie gratulacja dla Gucia!!

Comments are closed.