Żeglarska Parada Niepodległości.

W samo południe 11 listopada mieszkańcy Gdyni przeszli w Paradzie Niepodległości, by uczcić stulecie powrotu Polski na mapę Europy. Yacht Klub Polski Gdynia był w tym roku licznie reprezentowany przez naszych członków i sympatyków.

Od pięciu lat żeglarze gdyńskich klubów żeglarskich pod przewodnictwem Pomorskiego Związku Żeglarskiego biorą udział w gdyńskiej Paradzie Niepodległości. W tym roku, mimo niezbyt przyjaznej pogody, nie zawiedli – ulicami Gdyni od dworca do reprezentacyjnego Skweru Kościuszki, na którym w tym roku stanął Pomnik Polski Morskiej, przeszło blisko stu żeglarzy, w tym liczne grono pod flagami Yacht Klubu Polski Gdynia.

Oprócz naszego Klubu w pochodzie wzięli udział członkowie Yacht Klubu „Stal” Gdynia, Jacht Klub Morskiego „Gryf” Gdynia, Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”, Jachtklubu Morskiego „Roda” Gdynia oraz Fundacji Centrum Wychowania Morskiego ZHP Gdynia, wraz z załogą „Zawiszy Czarnego”. Towarzyszyli im członkowie Zarządu Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Każdy klub był widoczny za sprawą banerów z godłami. Wzrok mieszkańców Gdyni śledzących uczestników Parady przyciągała też łódka klasy Omega.

– Udział w Paradzie Niepodległości to wyraz przywiązania naszego Klubu do wartości patriotycznych oraz także do naszego miasta. Yacht Klub Polski jest niewiele młodszy od naszej Niepodległej Ojczyzny, bo warto wspomnieć, że w przyszłym roku będziemy obchodzić 95-lecie istnienia – zaznaczył komandor Marek Stawiszyński. 

Udział w paradzie pokazał całe oblicze naszego Klubu, w którym zawsze powtarzamy że u nas można żeglować od lat 5 do 105. W paradzie uczestniczyli nasi koledzy Seniorzy – Czesław Perlicki, Eugeniusz Kossakowski, jak i licznie reprezentowana nasza Szkółka żeglarska z najmłodszymi adeptami żeglarstwa i ich rodzicami. Każdy uczestnik klubowy miał specjalnie przygotowane na tę okazję chorągiewki oraz znaczki klubowe.

Zarząd Klubu chciałby specjalnie podziękować kol. Marcie i Pawłowi Ołowiakom, za podjęcie inicjatywy i organizacje naszego udziału w tym niezwykłym wydarzeniu, które było zwieńczeniem całego roku wydarzeń w które zaangażowany był nasz klub, a mających uczcić setną rocznicę odzyskania Niepodległości.

Do zobaczenia za rok!

 

Comments are closed.