Sportowe podsumowanie sezonu 2018 w YKP Gdynia.

Yacht Klub Polski Gdynia to od wielu lat czołowy klub w kraju prowadzący szkolenie sportowe dzieci i młodzieży. Miniony 2018 rok był bardzo udany dla naszego Klubu. Sukcesy sportowe zawodników, sukcesy organizacyjne wysoko zawieszają poprzeczkę dla Zarządu Klubu i kadry trenerskiej przed zbliżającym się następnym sezonem.

W mijającym roku zawodnicy Yacht Klubu Polski Gdynia zdobyli wiele czołowych miejsc na zawodach krajowych i międzynarodowych. Zawodnicy YKP Gdynia startowali i zdobywali sukcesy w klasach młodzieżowych: Optimist, Laser 4.7, 420, 29er oraz olimpijskich: Laser, 470, 49er i 49erFX.

Sukcesy sportowe nie zaczną się od podstaw, które w Yacht Klubie Polski Gdynia buduje nasza Szkółka Żeglarska pod czujnym okiem naszych trenerów: Martyny Goszczyńskiej, Zosi Urbaś i Pawła Nowakowskiego czy dalej Darka Dołęgi w grupie B Optimista. To oni swoją ciężką pracą kształtują żeglarskie charaktery naszych przyszłych mistrzów.

Najważniejsze wyniki sportowe zawodników YKP Gdynia w podziale na klasy regatowe to w klasie Optimist w klasyfikacji klubowej zdobycie po raz kolejny Pucharu Polski. Jesteśmy najlepszym Klubem w Polsce!

Szóstka naszych zawodników dostała się w tym sezonie do reprezentacji Polski na najważniejsze imprezy na świecie i tak: na Mistrzostwach Europy byli to Pola Dzik, Paulina Rutkowska i Gustaw Miciński, natomiast na Mistrzostwach Świata: Gracjan Grzech, Mateusz Gwóźdź i Jan Witkowiak.

W rozgrywanych Drużynowych Mistrzostwach Europy nasza zawodniczka Paulina Rutkowska wraz z drużyną zdobyła brązowy medal. Podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, które to regaty dla tej grupy wiekowej są rangi Mistrzostw Polski, nasz zawodnik Oskar Ponto zdobył brązowy medal. Warto zauważyć, że w pierwszej 20 regat znalazło się aż 6 zawodników podopiecznych trenera Przemka Strusia.

 

Klasa 49erFX rozpoczęła rok 2018 mocnym akcentem. Na rozgrywanych w Gdyni Mistrzostwach Europy Aleksandra Melzacka (startująca z zawodniczką AZS Gdańsk – Kingą Łobodą) zdobyła srebrny medal i tytuł Wice Mistrzyni Europy Juniorów. Swoją dominację potwierdziła zajmując bardzo wysokie 4 miejsce podczas Mistrzostw Świata Juniorów. Dołożenie do tego Mistrzostwa Polski było formalnością. To obecnie jedna z najlepszych i przyszłościowych zawodniczek na świecie w swojej kategorii wiekowej.

W klasie 49er nasza załoga Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (po sukcesach w klasach młodzieżowych) pokazali, że na olimpijskiej łódce będą w niedalekiej przyszłości walczyć o najwyższe laury. W Mistrzostwach Świata Młodzieżowców zajęli wysokie 8 miejsce, a w rozgrywanych w Gdańsku Mistrzostwach Polski zdobyli złoty medal w kategorii juniorów i brązowy w seniorach.

W klasie 470 nasza zawodniczka Hanna Dzik (startując wraz z zawodniczką KS Baza Mrągowo Antoniną Marciniak, która obecnie trenuje zawodników w klasie 420) w rozegranych w Gdańsku Mistrzostwach Polski zdobyły złoty medal w kategorii młodzieżowej, natomiast w seniorkach były na drugim miejscu.

W klasie 29er nasze załogi Wiktoria Lehman i Maja Micińska oraz Mikołaj Chłopek z Mateuszem Kruczyńskim wygrywając krajowe eliminacje reprezentowały Polskę podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata rozgrywanych w Corpus Christi w USA. W rozgrywanych w Gdańsku we wrześniu Mistrzostwach Polski załogi te potwierdziły krajową dominację zdobywając złote medale Mistrzostw Polski. Warto wspomnieć, że nasza druga załoga Marcel Mierzwicki i Franciszek Borys zdobyła brązowy medal. Zawodnicy trenera Daniela Dołęgi potwierdzili tym samym, iż w kraju należą do najlepszych w swojej klasie żeglarskiej.

Wsłuchując się w głosy naszych zawodników, którzy po zejściu z klasy Optimist dalej chcieliby żeglować na klasie jednoosobowej oraz pozostać w swoim fantastycznym 🙂 Klubie aktywowaliśmy Grupę klasy Laser. Podopieczni trenera Filipa Lewandowskiego już udowodnili, że podstawy z młodszych klas stanowią olbrzymi atut i w przyszłości będą osiągać wysokie wyniki w nowych klasach. Kacper Stanisławski został Mistrzem Polski w Sprintach w klasie Laser Standard oraz zdobył brązowy medal w Mistrzostwach Polski.

.

Najważniejsze osiągnięcia indywidualne zawodników:

 Klasa 49er FX:

 • Aleksandra Melzacka / Kinga Łoboda:

– Mistrzostwa Europy Juniorów – srebrny medal

– Mistrzostwa Polski – złoty medal

– Mistrzostw Świata Juniorów – 4 miejsce

– Mistrzostw Europy – 8 miejsce

– Puchar Europy (Medemblik) – 8 miejsce

– Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego – 1 miejsce

.

Klasa 49er:

 • Mikołaj Staniul / Jakub Sztorch

– Mistrzostwa Polski Juniorów – złoty medal

– Mistrzostwa Polski Seniorów – brązowy medal

– Mistrzostwa Świata Młodzieżowców – 8 miejsce

– Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego – 2 miejsce

.

Klasa 470:

 • Antonina Marciniak / Hanna Dzik:

– Młodzieżowe Mistrzostwa Polski – złoty medal

– Mistrzostwa Polski – srebrny medal

.

Klasa 29er:

 • Wiktora Lehman / Maja Micińska:

– Mistrzostwa Polski – złoty medal

– Mistrzostwa Polski w sprincie – srebrny medal

– Mistrzostwa Świata Juniorów ISAF – 12 miejsce

– Puchar Prezydenta Miasta Gdyni – 1 miejsce

 • Mikołaj Chłopek / Mateusz Kruczyński:

– Mistrzostwa Polski – złoty medal

– Mistrzostwa Świata Juniorów ISAF – 19 miejsce

– Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego – 1 miejsce

– Puchar Prezydenta Miasta Gdyni – 1 miejsce

– Mistrzostwa Polski katamaranów – brązowy medal

.

Klasa Laser Standard:

 • Kacper Stanisławski:

– Mistrzostwa Polski w sprincie – złoty medal

– Mistrzostwa Polski Juniorów – brązowy medal

– Puchar Europy Juniorów (Dziwnów) – 2 miejsce

– Puchar Polski – 2 miejsce

 .

Klasa Optimist grupa A:

 • Oskar Ponto:

– Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – brązowy medal

– Meczowe Mistrzostwa Polski – złoty medal

– eliminacje krajowe do MŚ i ME – 1 miejsce

– Puchar Dziwnowa – 1 miejsce

 • Paulina Rutkowska:

– Drużynowe Mistrzostwa Europy – brązowy medal

– Meczowe Mistrzostwa Polski – złoty medal

– Puchar Polski 2018 – 2 miejsce

– Puchar Dziwnowa – 1 miejsce

.

Klasa Optimist grupa B:

 • Konrad Wlazłowski:

– Puchar Polski 2018 – 1 miejsce

– Regaty Pomarańczowe – 1 miejsce

– Puchar Trenerów – 1 miejsce

– Puchar Arki – 1 miejsce

 

W minionym sezonie Yacht Klub Polski Gdynia był także organizatorem wielu imprez sportowych takich jak:

 • Puchar YKP Gdynia w klasie Optimist, który corocznie stanowi krajową eliminację do Mistrzostw Świata i Europy oraz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.
 • Puchar Prezydenta Miasta Gdyni w klasach olimpijskich i przygotowawczych (w których wystartowało ponad 200 zawodników).
 • Puchar Trenerów w młodzieżowej klasie Optimist (startowało prawie 300 młodych żeglarzy).
 • Jesienny Puchar Gdynia – które były jednocześnie Otwartymi Mistrzostwa Okręgu Pomorskiego.

 

Poza tym co roku organizujemy, bądź jesteśmy współorganizatorami wielu innych imprez żeglarskich takich jak: Volvo Gdynia Sailing Days (największej krajowej imprezy żeglarskiej w której udział wzięło prawie 1000 uczestników). Dla dzieci organizowane są różnego rodzaju pikniki i festyny sportowe.

Dzięki doskonałej współpracy Klubu z władzami miasta, imprezy organizowane przez nas są bardzo dobrze oceniane zarówno przez Polski Związek Żeglarski jak i Międzynarodową Federację Żeglarską World Sailing.

Mamy nadzieje, że nadchodzący 2019 rok będzie równie udany!

Comments are closed.