YKP rozbił bank, czyli Gdyńska Gala Sportu.

Podczas uroczystej Gdyńskiej Gali Sportu nasza zawodniczka Aleksandra Melzacka została Sportowcem Roku 2018 w Gdyni. Jej klubowi koledzy Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch otrzymali nagrody w kategorii Nadzieja Gdyńskiego Sportu. Trener Dariusz Dołęga został wyróżniony w kategorii Trener Roku. Dokładając do tego, że regaty Volvo Gdynia Sailing Days, które współorganizowaliśmy, zostały uznane Imprezą Roku możemy śmiało powiedzieć, że Gdynia jest NASZA!

Jubileuszowa XX Gala Gdyńskiego Sportu, która odbyła się we wtorek 26 lutego w Teatrze Muzycznym, tradycyjnie stała się okazją do uhonorowania najlepszych sportowców, trenerów, imprez i drużyn z 2018 roku. Wśród laureatów Złotych żagli nie zabrakło przedstawicieli Yacht Klubu Polski Gdynia, którzy dzięki wielu sukcesom zdominowali tę imprezę.

Złoty żagiel w najważniejszej kategorii przyznawanej na Gali Gdyńskiego Sportu, czyli Sportowca Roku, trafił do Aleksandry Melzackiej. Zawodniczka Yacht Klubu Polski Gdynia, wspólnie z Kingą Łobodą (KS AZS AWFiS Gdańsk) zdobyła mistrzostwo Polski, zdobyła srebrny medal i tytuł Wice Mistrzyni Europy juniorów i 4 miejsce podczas Mistrzostw Świata juniorów w olimpijskiej klasie 49erFX.

– Bardzo cieszę się z tego sukcesu, to motywuje mnie do dalszej ciężkiej pracy – powiedziała Aleksandra Melzacka. – Cały czas mamy przygotowania, na początku marca wyjeżdżamy trenować na Majorkę, a przed nami mistrzostwa świata, które będą kolejnymi kwalifikacjami na Igrzyska Olimpijskie. Naszym celem jest wyjazd do Tokio, więc trzymajcie za nas kciuki!

W kategorii Nadzieja Gdyńskiego Sportu nagrodę zdobyła nasza załoga Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch. Pływająca w minionym sezonie, na olimpijskiej klasie 49er, nasza załoga pokazała, że w niedalekiej przyszłości będą walczyć o najwyższe laury. W Mistrzostwach Świata Młodzieżowców zajęli wysokie 8 miejsce, a w rozgrywanych w Gdańsku Mistrzostwach Polski zdobyli złoty medal w kategorii juniorów i brązowy w seniorach w swoim pierwszym roku startów.

– Za tydzień rozpoczynamy zgrupowanie na Majorce, potem robimy sobie przerwę na przygotowanie do matury i wracamy na Majorkę – zapowiada Mikołaj Staniul. – Pierwszy raz wystartujemy w Trofeo Princesa Sofia. Potem matury, Medemblik i treningi w Polsce, aż do mistrzostw świata juniorów w klasie 49er w Norwegii, które są naszym głównym celem na ten sezon.

Wyróżnienie w kategorii Trener Roku 2018 trafiło do Dariusza Dołęgi, szkolącego w Yacht Klubie Polski Gdynia młodych optymiściarzy.

Trener Darek to wychowawca wielu czołowych zawodników naszego kraju, którzy w swojej karierze nie raz sprawiali, że mogliśmy być z nich dumni. To nie tylko uczestnicy wielu imprez rangi okręgowej, czy krajowej ale też mistrzowie Polski, medaliści mistrzostw świata i Europy, uczestnicy igrzysk olimpijskich.

– Małych sukcesów jest zawsze dużo, ale przede wszystkim z dumą patrzę na moich wychowanków, z którymi wiele lat pracowałem, czyli Olę Melzacką i Mikołaja Staniula  – mówił Dariusz Dołęga. – Jednym z moich osiągnięć jest właśnie praca wychowawcza od podstaw żeglarstwa. Dużo osób, które zaczynały u mnie trenować, pływa do dnia dzisiejszego i osiąga wielkie sukcesy.

Sportową Imprezą Roku 2018 zostały regaty Volvo Gdynia Sailing Days, których 19 edycja odbyła się w czerwcu i lipcu. Wzięło w niej udział prawie 2000 zawodników. W ramach tej imprezy odbyły się m.in. mistrzostwa Europy olimpijskich klas Nacra 17, 49er i 49erFX czy mistrzostwa świata klasy Laser 4.7. Warto dodać, że nasz Klub był jednym ze współorganizatorów tego wyjątkowego wydarzenia.

– Ta impreza nie odbyłaby się, gdyby nie zaangażowanie bardzo dużej liczby osób, siedzących na tej sali, którzy powinni znaleźć się tutaj na scenie – mówił odbierając statuetkę Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, organizatora tych regat.

Otrzymanie tylu zaszczytnych wyróżnień wysoko stawia poprzeczkę przed następnymi latami. Jednak patrząc na prace naszych trenerów i pracowników Klubu, zaangażowanie zawodników oraz wsparcie ich Rodziców mamy nadzieje, że kolejne lata będą obfitowały w sukcesy, z których z pewnością będziemy dumni!

Dobra robota!

 

Comments are closed.