Prof. Bolesław Mazurkiewicz w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni

W niedzielę 12 maja w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyńskiej Marinie odsłonięta zostanie tablica Bolesława Mazurkiewicza. Uroczystość połączona będzie z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2019.

 

Prof. Bolesław Mazurkiewicz (1931-2017) był jednym z najważniejszych organizatorów pomorskiego żeglarstwa – współzakładał Gdański Okręgowy Związek Żeglarski (obecnie Pomorski Związek Żeglarski), przez wiele lat był członkiem jego zarządu oraz prezesem od 1979 do 1992 roku. Był także honorowym prezesem PoZŻ.

Od  1.03 1970 – członek  YKP GDYNIA i od tego roku członek honorowy. Od 1971 członek prezydium Zarządu YKP GDYNIA. W 1972 r.  – kapitan s/y Jan z Kolna pod banderą YKP w rejsie na olimpiadę  do Kilonii i jednocześnie komodor polskich jachtów. W trakcie pobytu gospodarz  oficjalnych przyjęć na jachcie Jan z Kolna dla organizatorów morskiej olimpiady i grona profesorskiego związanego z żeglarstwem. W 1974 kapitan jachtu Jan z Kolna pod banderą YKP bierze udział w regatach Kopenhaga – Gdynia w ramach Operation Sail.

Bolesław Mazurkiewicz zasiadał również w prezydium Rady Rozwoju Żeglarstwa Województwa Gdańskiego od początku jej istnienia. Był współtwórcą Towarzystwa Przyjaciół „Daru Pomorza” oraz członkiem wielu organizacji morskich, żeglarskich i akademickich. Zawodowo i naukowo związany z Politechniką Gdańską, której był rektorem w latach 1987-1990, specjalizował się w konstrukcjach hydrotechnicznych, w tym marinach. W ramach swojej pracy naukowej i zawodowej był światowej sławy specjalistą w zakresie projektowania i budowy portów i marin jachtowych. Jego prace naukowe i spuścizna jest ogromnie doceniana po dziś dzień.

Członków i sympatyków naszego Klubu zapraszamy na uroczyste odsłonięcie tablicy w niedzielę 12 maja 2019 roku w samo południe. Liczymy na waszą liczną obecność. W miarę możliwości prosimy o godną reprezentację i oficjalne stroje klubowe.

 

Comments are closed.