Pomorski sezon żeglarski 2019 wystartował!

Odsłonięciem tablicy prof. Bolesława Mazurkiewicza w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni i wciągnięciem biało-czerwonej bandery na maszt rozpoczął się pomorski sezon żeglarski 2019. Po uroczystości odbyło się tradycyjne spotkanie żeglarskie.

Wspomnienia, opowieści i anegdoty zdominowały uroczystości otwarcia pomorskiego sezonu żeglarskiego 2019. Niedzielne obchody zostały poświęcone pamięci naszego klubowego kolegi, prof. Bolesława Mazurkiewicza. Profesor, uznany na świecie autorytet w zakresie prac projektowania i budowy przystani i portów jachtowych, ekspert w zakresie budowli hydrotechnicznych, wybitny organizator, został uhonorowany pamiątkową tablicą w Alei Żeglarstwa Polskiego.

– Bolesław Mazurkiewicz nie opłynął samotnie świata, nie zwyciężał w światowych regatach, ale był żeglarzem – powiedziała Przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska. – Przechodził w końcu przez wszystkie stopnie żeglarskie, do kapitana jachtowego. Dla nas ważne jest właśnie to, że był twórcą myśli i pomysłów związanych z hydrotechniką. Dla gdynian jest zaś szczególnie bliski jako osoba, która bardzo mocno zaangażowała się w ratowanie „Daru Pomorza”.

W uroczystości odsłonięcia tablicy i otwarcia sezonu, którą uświetnił występ Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny, wzięli udział m.in. rodzina profesora na czele z żoną Krystyną Mazurkiewicz i córką Marią Mazurkiewicz-Bełdzińską, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego Robert Domżał, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski i pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat jachtem – Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

– Profesor oprócz tego, że pływał z rodziną i członkami macierzystego Yacht Klubu Polski Gdynia, był tym, który na brzegu organizował możliwości – tłumaczy Bogusław Witkowski. – Różne wyprawy i dokonania, jak wokółziemski rejs Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, nie byłyby możliwe bez takich osób jak Bolesław Mazurkiewicz.

                                    

Comments are closed.