Hania Dzik brązową medalistką Mistrzostw Świata! Mikołaj Staniul i Kuba Sztorch Mistrzami Świata U21!

Seweryn Wysokiński (Opty Ustka) i Hanna Dzik zajęli 3. miejsce podczas Mistrzostw Świata Juniorów olimpijskiej klasy 470, które w dniach 30 czerwca-7 lipca odbyły się w Portorož na Słowenii. 

W niedzielę zakończyły się też Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w klasie 49er rozgrywane w norweskim Risor. Nasi młodzi zawodnicy Mikołaj Staniul i Kuba Sztorch w kategorii do 21 lat zostali Mistrzami Świata!

Na wodach Morza Adriatyckiego u wybrzeży Słowenii odbyły się Mistrzostwa Świata juniorów w klasie 470, w których wystartowało 130 zawodników z 20 krajów, w tym 6 reprezentantów Polski.

Najlepiej z naszych żeglarzy poradziła sobie mieszana załoga, którą tworzyli Seweryn Wysokiński i Hanna Dzik (CSW Opty Ustka/YKP Gdynia), startujący razem z duetami w całości męskimi. o bardzo dobry wynik w kontekście igrzysk olimpijskich, które w 2024 roku odbędą się w Paryżu, ponieważ tam klasa dwuosobową będzie 470 w formule mieszanej. Dwie pierwsze lokaty zajęły załogi włoskie. Podopieczna trenera Pawła Nowakowskiego, po sukcesach w klasie 420, kolejny raz pokazała, że jest jedną z najlepszych żeglarek na świecie.

.

W niedzielę zakończyły się też Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w klasie 49er rozgrywane w norweskim Risor. Zawodnicy Yacht Klubu Polski Gdynia Mikołaj Staniul i Kuba Sztorch w kategorii do 21 lat zostali Mistrzami Świata. W klasyfikacji generalnej regat zajęli bardzo wysokie 4 miejsce. Swoim dobry występem nasi zawodnicy udowadniają, iż w niedalekiej przyszłości będą się liczyć w światowym gronie klasy 49er. 

Zmagania młodych zawodników YKP Gdynia tak podsumował ich trener Przemysław Filipowicz: W zakończonych w niedzielę Mistrzostwach Świata Juniorów w Norweskim Risor w olimpijskiej klasie 49er, nasza załoga zajęła 4 miejsce w klasyfikacji ogólnej i pierwsze w kategorii do lat 21 . Warto podkreślić, że to najlepszy polski wynik w historii Mistrzostw Świata Juniorów w klasie 49er. W regatach wzięły udział 54 załogi męskie i 37 damskie. Warunki podczas regat były bardzo zróżnicowane od słabego zmiennego wiatru od brzegu po 18 węzłową bryzę z morza. Przez większość regat zawodnicy żeglowali na silnym prądzie w porywach do 1 węzła. Początek regat dla Mikołaja i Kuby był trudny. W bardzo zmiennym wietrze zaczęli regaty od 20 pozycji. Zachowali spokój i z każdym kolejnym dniem pięli się do góry. Ich atutem jest żeglowanie w silnym wietrze, co zdecydowanie wykorzystali. Ostatniego dnia eliminacji zameldowali się na mecie na miejscach 1,3,2 co dało im awans do złotej grupy z 4 miejsca. W finałach, które trwały 2 dni rozegrano 5 biegów. Walka o medale, w której realnie zostało 7 łódek trwała do ostatniego wyścigu. Mikołaj z Kubą byli w tym gronie najmłodsi i jedyny poniżej 21 lat. Do ostatniego wyścigu zachowali spokój i przypływając w finałach na miejscach 10,8,4,4,9 zapewnili sobie tytuł Mistrzów Świata do lat 21 i czwartych zawodników w klasyfikacji ogólnej.

 

Wielkie gratulacje!!

 

Comments are closed.