Ola Melazcka trzecia w Mistrzostwach Oceanii.

Trzecie miejsce Aleksandy Melzackiej i Kingi Łobody w Otwartych Mistrzostwach Oceanii! Regaty rozgrywane w australijskim Geelong były generalnym sprawdzianem przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata klas 49er i 49erFX, które zostaną rozegrane na tym samym akwenie w dniach 10-15 lutego. Sprawdzian przed mistrzostwami nasze zawodniczki zdały celująco.

W tych samych regatach, w klasie 49er startowały też trzy męskie załogi z Polski. Najlepiej spisali się Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, którzy zakończyli Mistrzostwa Oceanii na 11 miejscu, 17 miejsce przypadło Dominikowi Buksakowi i Szymonowi Wierzbickiemu (obie załogi AWFiS Gdańsk), a na miejscu 50 uplasowała się nasza druga załoga Mikołaj Staniul i Kuba Sztorch.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.
Załoga Melzacka&Loboda FXteam przez całe regaty żeglowała bardzo równo i co najważniejsze wszystkie wyścigi kończyła w ścisłej czołówce. Kluczem do miejsca na podium była druga faza regat, w której Polki żeglowały szybko, dobrze taktycznie, ale też wykazały się odpornością psychiczną i dobrym przygotowaniem kondycyjnym.
 
O swoich wrażeniach Ola i Kinga opowiadają w filmie: Podsumowanie startu w Mistrzostwach Oceanii.

.

Załoga Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński w trakcie regat musiała mierzyć się z nieoczekiwanymi kłopotami. Łukasz i Paweł wygrali pierwszy wyścig w słabowiatrowych warunkach, ale w kolejnym, przerwanym przez sędziów z powodu bardzo silnych szkwałów, stracili maszt i grota. Na kolejne trzy wyścigi założyli zapasowy komplet, ale mimo, że plasowali się w czołówce, to nie byli zadowoleni z prędkości łódki i zdecydowali się na zakup nowego masztu. Tak też zrobili i w trzeciego dnia regat nie pojawili się na wodzie, testując nowy maszt w warunkach treningowych. Ostatniego dnia regat już pojawili się na starcie i w jedynym rozegranym wyścigu zajęli drugie miejsce, co dało im 11 pozycję w „generalce”.

 
W finałowej złotej grupie żeglowała też załoga Szymon Buksak i Szymon Wierzbicki. Nasz były zawodnik Dominik potrafił kończyć wyścigi w ścisłej czołówce (4, 7, 3, 5), by w kolejnych przypływać na metę na dalszych pozycjach. Z pewnością równe pływanie w warunkach słabo i silnowiatrowych jest tym elementem, nad którym będą teraz pracować w perspektywie zbliżających się mistrzostw świata.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

.

Do grupy srebrnej (miejsca 25-50) awansowali nasi zawodnicy Mikołaj Staniul i Kuba Sztorch, co jest sporym sukcesem dla najmłodszej polskiej załogi. W wyścigach finałowych młodzi zawodnicy YKP Gdynia za dużo nie popływali, gdyż Mikołaj złapał infekcję i trenerzy zalecili mu odpoczynek i kurację, by być w pełni sił na mistrzostwach świata.

Pełne wyniki Mistrzostw Oceanii:

https://49er.org/event/2020-oceania-championship/#49erresults

https://49er.org/event/2020-oceania-championship/#49erfxresults

 
 
 
 
 
 
 

 

Comments are closed.