MKOL zdecydował: Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 przełożone!

Decyzją władz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz rządu Japonii Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 oraz Igrzyska Paraolimpijskie będą przełożone! Odbędą się nie później niż w lecie 2021 roku. W igrzyskach prawo startu wywalczyła sobie nasza Ola Melzacka w klasie 49erFX.

 

W oświadczeniu napisano, że priorytetem jest ochrona zdrowia sportowców, wszystkich osób uczestniczących w igrzyskach olimpijskich i społeczności międzynarodowej. Decyzję oparto na informacjach dostarczonych przez Światową Organizację Zdrowia, której dyrektor generalny Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że pandemia COVID-19 rozprzestrzenia się na cały świat. 

„To sytuacja bez precedensu w historii olimpizmu. Igrzyska odwoływano pięć razy, ale nigdy nie zmieniano ich daty. W czasach nowożytnych nie odbyły się letnie igrzyska w 1916, letnie i zimowe w 1940 oraz 1944 roku z powodu działań zbrojnych podczas I i II wojny światowej. Dzisiaj znowu jesteśmy na wojnie, tylko z niewidzialnym rywalem, czyli koronawirusem, który ogarnął zasięgiem w zasadzie cały świat.”

Ustalono również, że płomień olimpijski pozostanie w Japonii, a nazwa Tokio 2020 będzie używana bez względu na to, kiedy odbędą się igrzyska. Pierwotnie igrzyska olimpijskie w Tokio miały rozpocząć się 24 lipca tego roku i potrwać do 9 sierpnia.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Przypomnijmy, że ze sportowców z trójmiejskich klubów żeglarskich nominacje do startu w tegorocznych igrzyskach otrzymali od Polskiego Związku Żeglarskiego: Piotr Myszka (klasa RS:X, klub AZS AWFiS Gdańsk) oraz Aleksandra Melzacka (klub YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (klasa 49erFX, klub AZS AWFiS).

 

Comments are closed.