Pierwsze e-regaty za nami. Klubowy Puchar YKP Gdynia rozstrzygnięty!

W miniony weekend nasi Trenerzy zainicjowali pierwsze w historii Yacht Klubu Polski Gdynia wirtualne regaty. W piątek i sobotę zawodnicy rywalizowali w grupach eliminacyjnych, natomiast w niedzielę odbyły się finały. Najlepszym zawodnikiem pierwszej edycji Klubowego Pucharu YKP Gdynia został Marcel Mierzwicki wyprzedzając Tymona Kosobuckiego i Szymona Gąsiorowskiego. Gratulujemy wszystkim uczestnictwa!

Światowa pandemia koronawirusa COVID-19 sparaliżowała wszystkie dziedziny życia. Konieczność pracy z domu, przymusowe kwarantanny, odwołane treningi, zgrupowania i regaty spowodowały, że nie można przygotowywać się normalnie do nadchodzącego sezonu żeglarskiego. Jest jednak sposób, żeby bez wychodzenia z domu nie tylko rywalizować z żeglarzami z całego świata, ale nawet powalczyć o e-mistrzostwo świata federacji World Sailing. Jest nim Virtual Regatta.

 

 

 

 

 

Jest to największy tego typu symulator żeglarstwa na świecie, z którego korzystają setki tysięcy zawodników. W Virtual Regatta dostępne są dwa tryby – pierwszą jest inshore, w których uczestnik ściga się w krótkodystansowych regatach pomiędzy bojami, zmieniając kurs, stawiając żagle. Zawody nie są oderwane od rzeczywistości – pływa się w popularnych miejscach, np. Kilonii, a do dyspozycji są istniejące klasy żeglarskie – Star czy 49er.

 

 

 

 

 

Drugim trybem jest offshore, w którym bierze się udział w wielkich imprezach oceanicznych. Tu możliwości jest też dużo – za przyznane z początku wirtualne pieniądze można przemalować jednostkę oraz ją doposażyć np. w foile czy żagle sztormowe. Regat w których można popłynąć jest też niemało, a niektóre cieszą się olbrzymią popularnością. Na przykład w tegorocznym Mini Transacie wzięło udział blisko 40 000 komputerowych graczy, a w ostatniej edycji Volvo Ocean Race ponad 100 000. Warto podkreślić, że wirtualne odpowiedniki słynnych imprez odbywają się równolegle do oryginałów. Zawodnicy chętnie biorą udział także w nieistniejących wyścigach – np. udział w rozpoczynającym się dzisiaj The Great Escape z La Rochelle we Francji do Curaçao na Karaibach zadeklarowało blisko 70 000 graczy, w tym wielu zawodowych żeglarzy.

Dodatkowym smaczkiem Virtual Regatta jest fakt, że jest to oficjalna platforma do rozgrywania e-mistrzostw świata federacji World Sailing oraz mistrzostw krajowych, m.in. w Wielkiej Brytanii i Niemczech. W inauguracyjnym 2018 roku swoich sił w zawodach spróbowało 170 000 graczy z 74 krajów, a finał odbył się podczas dorocznego kongresu World Sailing.

.

KLUBOWY PUCHAR YKP GDYNIA

 

 

 

 

 

 

Dlatego wzorem innych w naszym Klubie postanowiliśmy rozegrać pierwsze e-regaty: Klubowy Puchar YKP Gdynia. Regaty składały się z dwóch dni serii wyścigów eliminacyjnych, po których najlepsi zawodnicy rozgrywali rundę finałową podzieleni na grupy złotą i srebrną. Trenerzy, którzy również startowali w tych zmaganiach nie zostali sklasyfikowani w wynikach końcowych.

 

 

 

 

 

 

Najlepszym zawodnikiem pierwszych wirtualnych zmagań regatowych został Marcel Mierzwicki, drugie miejsce zajął Tomon Kosobucki, natomiast na trzecim stopniu podium zameldował się Szymon Gąsiorowski. GRATULUJEMY!!

Wyniki poniżej:

Runda eliminacyjna

Runda finałowa

.

Najlepsi zawodnicy naszych zmagań otrzymali cenne nagrody: za pierwsze miejsce był to voucher na odbycie kursu motorowodnego ufundowany przez Akademię Żeglowania kol. Bartka Gruszki, drugie miejsce to karnet na odnowę biologiczną ufundowany przez Gabinet Celsus kol. Michała Cisowskiego (nagroda oczywiście do zrealizowania po zakończeniu wszelkich obostrzeń), natomiast trzeci zawodnik zapewnił swojej łodzi pełny przegląd przedsezonowy z polerowaniem kadłuba. Naszym sponsorom bardzo dziękujemy!

 

Zapewne na wirtualnych wodach regatowych spotkamy się w przyszłości jeszcze nie raz. Niemniej pierwsze, historyczne regaty Yacht Klubu Polski Gdynia za nami! Wszystkim uczestnikom raz jeszcze gratulujemy udziału.

 

Comments are closed.