Regaty. Na razie przeniesione.

Puchar YKP Gdynia dla klasy Optimist oraz Puchar Prezydenta Miasta Gdyni w klasach olimpijskich i przygotowawczych, które miały się odbyć w ostatni weekend maja zostają przeniesione na późniejszy termin. Powodem jest sytuacja epidemiologiczna i związane z nią ograniczenia uniemożliwiające przeprowadzenie tych imprez. 

 

Regaty te to flagowe imprezy Yacht Klubu Polski Gdynia, które od wielu lat stanowią krajowe imprezy eliminacyjne do Mistrzostw Świata, Europy czy Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W tym roku obie imprezy z powodu „ścisku” w krajowym kalendarzu regatowym miały odbyć w tym samym terminie.

Puchar Prezydenta Miasta Gdyni to jedna z najważniejszych imprez organizowanych przez Yacht Klub Polski Gdynia. Co roku na przełomie maja i czerwca ściąga ona nad Zatokę Gdańską najlepszych zawodników klas olimpijskich i przygotowawczych. W minionym roku w regatach wzięło udział ponad 230 zawodników. W stawce byli czołowi zawodnicy kadry narodowej, którzy później reprezentowali nasz kraj na rozgrywanych w lipcu w Gdyni Młodzieżowych Mistrzostwach Świata World Sailing.

Puchar YKP Gdynia dla klasy Optimist miał stanowić trzecią eliminację do Mistrzostw Świata i Europy oraz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Niestety imprezy te na chwilę obecną również zostały zawieszone i oczekują na decyzję Międzynarodowego Stowarzyszenia Klasy Optimist IODA oraz Polskiego Związku Żeglarskiego i Ministerstwa Sportu.

Częstymi gośćmi na naszych imprezach są zawodnicy z Rosji, Ukrainy, Czech, Niemiec i Szwecji. W przeszłości gościliśmy również zawodników z tak odległych krajów jak Hongkong Japonia czy Malezja.

 

 

 

 

 

 

„Co roku na starcie każdej z imprez staje po około 200 zawodników i zawodniczek. Sama organizacja tych regat, a szczególnie w jednym czasie, to duże wyzwanie logistyczne. Jednak doświadczenie  wyniesione z poprzednich lat podczas organizacji tych imprez, a także współorganizowanie co roku regat Gdynia Sailing Days, pozwoliło nam na podjęcie takiego wyzwania. W obecnej sytuacji ograniczeń prawnych zwlekaliśmy z decyzją odwołania imprez możliwie jak najdłużej, licząc, że sytuacja się poprawi, ale niestety. Musimy je przenieść ” – mówi Marek Stawiszyński, Komandor Yacht Klubu Polski Gdynia.

Trasy ustawione w pobliżu Bulwaru Nadmorskiego zawsze pozwalały śledzić rywalizację zawodników, co było dodatkową atrakcją dla mieszkańców miasta i turystów odwiedzających nasze miasto.

Liczymy, że niebawem będziemy mogli podać daty nowych terminów tych imprez. Do usłyszenia!!

Comments are closed.