Domiantorzy z YKP czyli Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych za nami.

Paulina Rutkowska i  Jan Zamojski zdobyli w miniony weekend złote medale Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych. Dodając do tego srebrny medal Szymona Kolki oraz brązowy Alicji Tutkowskiej śmiało można powiedzieć, że Yacht Klub Polski Gdynia zdominował tegoroczną rywalizację pozostawiając konkurencję daleko z tyłu. Brawo, brawo, brawo!!!

Tegoroczna Olimpiada Młodzieży rozegrana została w konkurencjach żeglarskich jako Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Pucku. Mimo przeważających słabych wiatrów udało się rozegrać niemal komplet wyścigów. Rywalizacja odbywała się w klasach Optimist dziewcząt i chłopców, Techno 293 dziewcząt i chłopców oraz w dwuosobowej klasie L’Equipe.

 

 

 

 

 

 

Zawodnicy naszych Trenerów Dominika Schutty i Przemysława Strusia (który mimo zakończenia pracy w Klubie poprowadził swoich podopiecznych w tej ostatniej bitwie) od pierwszych czwartkowych wyścigów pokazywali jak dobrze są przygotowani do tych zmagań. W rywalizacji chłopców po pierwszym dniu na czele plasował się Szymon Kolka. Drugie pozycje zajmowali Jan Zamojski Paulina Rutkowska.

W drugim dniu zmagań nieco słabszy dzień miał lider Szymon Kolka. Zawodnik Yacht Klubu Polski Gdynia utrzymał jednak prowadzenie w „generalce”, ale jego przewaga nad klubowym kolegą Jankiem Zamojskim stopniała do dwóch punktów. Na trzeciej pozycji plasował się Filip Nosol (ChKŻ Chojnice). Wśród dziewcząt nastąpiła zmiana liderki. Dwa wyścigi wygrała Paulina i to ona objęła prowadzenie, aczkolwiek druga Ewa Lewandowska (KS AZS AWFiS Gdańsk) miała tyle samo punktów, zatem zapowiadała się emocjonująca rywalizacja o zwycięstwo. 

Jakby emocji sportowych było mało, to na brzegu kontuzji podczas ćwiczeń „gimnastycznych” nabawił się Krzysiu Ołowiak (życzymy szybkiego powrotu na wodę).

 

 

 

 

 

 

Trzeci dzień Mistrzostw Polski upłynął pod znakiem bezwietrznej pogody. W Pucku udało się rozegrać zaledwie jeden wyścig dla klasy L’Equipe. Wszystko miało rozstrzygnąć się w niedziele.

Niedzielne zmagania dostarczyły wszystkim niemałych emocji. Dziewczęta stoczyły bardzo bliską walkę o zwycięstwo. Z czteropunktową przewagą zmagania zakończyła Paulina przed Ewą Lewandowską. Brązowy medal wywalczyła klubowa koleżanka zwyciężczyni, Alicja Tutkowska.

Obecny na regatach Wiceprezydent Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist nie krył, że ostatni dzień przyniósł wiele emocji. „Dziś w klasie Optimist dziewczęta ścigały się w trzech wyścigach, a chłopcy w dwóch. Komisja Sędziowska mówiąc kolokwialnie poszalała, ale to dobrze, bo w końcu po to są te regaty. Emocje były olbrzymie. Raz prowadziła Paulina, raz Ewa. Zmieniało się to jak w kalejdoskopie. Mogło być więcej wiatru, ale warunki były takie same dla wszystkich. Takie regaty na pewno są też świetną lekcją dla zawodników, trzeba wyciągać wnioski i trenować dalej” – powiedział Tomasz Figlerowicz.

W rywalizacji chłopców fantastycznym finiszem podsumował całe regaty i swoje starty w klasie Optimist Janek Zamojski. Wygrywając ostatni wyścig zapewnił sobie zwycięstwo w całych regatach zostając Mistrzem Polski. Szymon Kolka zajmując drugie miejsce i zdobywając tytuł Wice Mistrza pokazał, że w przyszłości będzie dominował w tej klasie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W zakończeniu regat wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, które wsparły organizację regat. Medale wręczali między innymi Zbigniew Ptak, pełnomocnik Marszałka Województwa Pomorskiego ds. aktywizacji gospodarczej Żuław i Zalewu Wiślanego, zastępca Burmistrza Miasta Pucka Piotr Ciskowski oraz Rafał Szukiel, trener główny ds. dzieci i młodzieży klas jednoosobowych Polskiego Związku Żeglarskiego. Oprócz medali dla pierwszych trójek, wręczono nagrody dla zawodników i załóg do szóstego miejsca. Organizatorzy wyróżnili także trenerów, których zawodnicy stanęli na podium.

Gratulacje dla całej ekipy!! Jesteście najlepsi!!

WYNIKI KOŃCOWE REGAT

.

Zdjęcia autorstwa Bartosza Modelskiego.

 

Comments are closed.