Medale, medale, medale…

Aleksandra Melzacka, Mikołaj Staniul, Jakub Sztorch, Karolina Żurek, Wiktoria Ossowska, Hanna Dzik i Alicja Tutkowska to kolejni medaliści imprez rangi mistrzowskich rozgrywanych w Gdyni i Szczecinie. Zawodnicy Yacht Klubu Polski Gdynia zdominowali ostatnio żeglarską rywalizację w kraju. Wielkie brawa!!

 

Za nami półmetek 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. Imprezę rozpoczęły zawody Kinder Joy of Moving Puchar Trenerów grupy B w klasie Optimist, natomiast po najmłodszych żeglarzach do rywalizacji przystąpili starsi koledzy, którzy rywalizowali w mistrzostwach Polski w klasach olimpijskich 49er, 49erFX i  Nacra 17. Te regaty odbyły się w dniach 20-22 sierpnia.

 

 

 

 

 

 

 

W klasie 49erFX na zwyciężyły Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk), które warto przypomnieć mają imienną olimpijską nominację. Ponadto na podium stanęły Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) oraz Karolina Żurek i Wiktoria Ossowska (YKP Gdynia). 

W klasie 49er srebrny medal Mistrzostw Polski w konkurencji seniorów zdobyli nasi zawodnicy Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch, którzy jednocześnie zdobyli złoto w konkurencji młodzieżowej. W klasie 49er na najwyższym stopniu podium w konkurencji seniorów stanęli Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań), którzy obronili wywalczony rok temu w Górkach Zachodnich w Gdańsku mistrzowski tytuł, a trzecie miejsce dwukrotni olimpijczycy Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). W kategorii młodzieżowej na drugim stopniu podium zameldował się Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk). Medaliści mistrzostw Dominik i Tytus to również wychowankowie YKP Gdynia.

 

 

 

 

 

 

 

Poza skiffistami w tej części regat VGSD w krajowych championacie ścigali się zawodnicy w trzeciej olimpijskiej konkurencji czyli katamaranach Nacra 17. Rywalizowały dwie mieszane załogi – wygrali ubiegłoroczni mistrzowie Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot), a druga lokata przypadła Mikołajowi Chłopkowi (77 Racing Club Gdańsk) i Irminie Mrózek Gliszczyńskiej (ChKŻ Chojnice). Należy pamiętać, że zawodnicy olimpijskiej klasy Nacra 17, Jakub, Kasia i Mikołaj, choć obecnie reprezentują inne kluby, swoją przygodę z żeglarstwem i pierwsze znaczące sukcesy osiągali w Yacht Klubie Polski Gdynia

Patrząc na wyniki tych klas i zawodników w nich dominujących śmiało można powiedzieć, że YKP Gdynia stanowi potęgę w dwuosobowych klasach skiffów i katamaranów.

.

Od poniedziałku do środy rozstrzygnęła się rywalizacja w mistrzostwach Polski w olimpijskiej klasie 470. Ten sukces triumfatorzy, Seweryn Wysokiński (Centrum Sportów Wodnych Opty Ustka) i nasza zawodniczka Hanna Dzik zapewnili sobie dopiero w ostatnim wyścigu. Zatem „13”, bo z takim numerem pływają na żaglu, okazała się dla nich szczęśliwa.

15 załóg ścigało się w Gdyni od poniedziałku i od pierwszego startu na czele znajdowali się Seweryn Wysokiński i Hanna Dzik. W ósmym, czyli drugim środowym wyścigu, ten duet był dopiero szósty i stracił pierwszą lokatę na rzecz Kacpra Paszka i Tomasza Lewandowskiego (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn), którzy po pierwszym dniu regat plasowali się na czwartej pozycji.

– Zrobiło się trochę nerwowo, bo wszystko mieliśmy na wodzie policzone i zdawaliśmy sprawę, że pierwszy mistrzowski tytuł w gronie seniorów wymyka nam się z rąk. W ostatnim wyścigu mieliśmy bardzo dobry start, nasi najgroźniejsi rywale płynęli oczywiście za nami i chcieli nas pilnować. Od razu stwierdziliśmy jednak, że jedyną opcją jest wygranie tej rywalizacji oraz liczenie na to, że liderzy przypłyną co najmniej trzy lokaty za nami. I udało się, bo my okazaliśmy się najlepsi, natomiast Kacper i Tomek dotarli na metę na siódmej pozycji – zrelacjonowała Hanna Dzik.

W środę trzy wyścigi zostały przeprowadzone sprawnie i szybko – o 14 wszystkie załogi były już na brzegu. – Było więcej wiatru niż wczoraj, a co najważniejsze, był stabilny, zatem nie mieliśmy problemów z procedurą startową – dodał Seweryn Wysokiński.

 

 

 

 

 

To pierwszy tytuł mistrzów Polski seniorów tych żeglarzy – przy okazji wygrali także kategorię młodzieżową. – Jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi. Zabrakło co prawda Agnieszki Skrzypulec, ale i tak konkurencja była bardzo silna i wymagająca, bo w Gdyni ścigali się przecież najlepsi zawodnicy w tej klasie w Polsce. Razem trenujemy oraz ścigamy się w Górkach Zachodnich w Gdańsku i te regaty były zwieńczeniem wspólnych treningów – stwierdził Seweryn Wysokiński.

To nie jest jednak ich pierwszy wspólny sukces. Wysokiński i Dzik pływają razem od maja ubiegłego roku, a już w lipcu w słoweńskiej miejscowości Portoroż wywalczyli w tej klasie brązowy medal młodzieżowych mistrzostw świata. Zatem „13”, bo taki numer mają na żaglu, ponownie okazała się dla nich fartowna.

 

 

 

 

 

 

– Seweryn żeglował z tym numerem, a kiedy dołączyłam do niego też uznałam, że ta liczba jest szczęśliwa. „13” została na żaglu i na razie uśmiech losu oraz fortuna nam sprzyjają – zauważyła Hanna Dzik.

Drugiej miejsce zajęli Kacper Paszek i Tomasz Lewandowski (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn), a trzecie Agnieszka Łapińska (AZS Uniwersytet Warszawski) i Bartosz Reiter (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn).

Warto wspomnieć też o starcie w tych regatach naszego honorowego członka Klubu, olimpijczyka z Barcelony i Atlanty, wielokrotnego mistrza Polski, a obecnie trenera kadry narodowej  klasy 470 Zdzisława Staniula, który w parze z Jakubem Gołębiowskim zajęli 10 miejsce. 

 

 

 

 

 

 

.

Dobre wieści napłynęły do nas również ze Szczecina, gdzie młodzi zawodnicy rywalizowali w Mistrzostwach Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist do lat 13. Najlepszą zawodniczką w tej kategorii wiekowej została nasza zawodniczka Alicja Tutkowska. 

 

 

 

 

 

 

 

Podopieczna trenera Dominika Schutty po brązowym medalu zdobytym w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych rozegranych na początku sierpnia w Pucku dołożyła złoty medal w kategorii do lat 13. Podkreślając, że należy do najlepszych żeglarek w tej klasie w kraju!

WIELKIE GRATULACJE DLA WSZYSTKICH ZAWODNIKÓW! JESTEŚCIE NAJLEPSI!!

Comments are closed.