Na szybko… czyli medale w Sprintach.

Początek trzeciego tygodnia Volvo Gdynia Sailing Days stał pod znakiem mistrzostw Polski w sprincie w klasach 29er, L’Equipe, RS:X, Techno293 oraz Optimist. Zawodnicy Yacht Klubu Polski Gdynia startowali z sukcesami w klasach 29er i Optimist. Gustaw Miciński, Mateusz Gwóźdź, Alicja Tutkowska, Paulina Rutkowska i Szymon Kolka to medaliści tegorocznych Mistrzostw Polski w Sprintach.

Po raz pierwszy mistrzostwa Polski w sprincie zostały rozegrane w 2015 roku właśnie podczas Volvo Gdynia Sailing Days. Wyścigi są znacznie krótsze niż rozgrywane w tradycyjnej formule i trwają około 10-12 minut. Na trasie występuje większe zagęszczenie zawodników, dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym i szybko reagować na różne zdarzenia na wodzie. Cechą charakterystyczną tej rywalizacji jest również to, że sędziowanie odbywa się bezpośrednio w trakcie ścigania – arbitrzy od razu rozstrzygają sporne sytuacje i protesty.

Pierwszego dnia regat warunki na wodzie mocno dały się we znaki młodym żeglarzom. Zmienny wiatr i przechodzące opady deszczu znacznie utrudniały żeglowanie. Pierwsza rozpoczęła klasa Optimist. Nasi zawodnicy po sukcesach na ostatnich imprezach głównych znowu stawiani byli w rolach faworytów i oczywiście nie zawiedli. Wprawdzie złoty medal padł łupem Ewy Lewandowskiej (z AZS AWFiS Gdańsk) to już drugie miejsce należało do reprezentantów Yacht Klubu Polski Gdynia. Srebrny medal zdobyła Alicja Tutkowska, a brązowy przypadł Paulinie Rutkowskiej. Wśród chłopców srebrny medal zdobył Szymon Kolka (YKP Gdynia), który rozdzielił zawodników ChKŻ Chojnice Filipa Nosola i Jeremiego Szczukowskiego. Podopieczni trenerów Dominikach Schutty i Przemka Strusia potwierdzili, że w obecnym sezonie nie ma na nich mocnych!

W klasie 29er najlepsi okazali się nasi zawodnicy Gustaw Miciński i Mateusz Gwóźdź, a kolejne miejsca zajęli Antonina Ołowiak i Zuzanna Mróz (Nauticus YC Olsztyn) oraz Stanisław Radojewski i Alexander Ślusarczyk (JKW Poznań). Warto wspomnieć, że podopieczni Trenera Kajetana Jabłońskiego w tym sezonie podjęli dodatkową współpracę z naszym byłym zawodnikiem, dwukrotnym olimpijczykiem, a obecnie trenerem klasy 49er Marcinem Czajkowskim. Jak widać po wynikach współpraca ta przynosi korzyści dla naszej młodej załogi.

Reprezentanci SKŻ Ergo Hestia Sopot zdominowali natomiast rywalizację w windsurfingu. W klasie RS:X wygrał Kamil Manowiecki, a na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Dominik Lewiński i Michał Polak (obaj GKŻ Gdańsk). Wśród młodszych deskarzy w klasie Techno293 złote medale zdobyli Aleksandra Wasiewicz i Konrad Machura. Za sopocianami znaleźli się Anna Igielska (GKŻ Gdańsk) i Nadia Kulik (Baza Mrągowo) oraz Michał Lis (Baza Mrągowo) i Maciej Popłonyk (OŚ AZS Poznań). Warto wspomnieć, że złoty medalista w klasie RS:X Kamil Manowiecki to  nasz wychowanek, który teraz odnosi sukcesy w windsurfingu.