Medale Mistrzostw Polski w klasach nieolimpijskich.

W zakończonych Mistrzostwa Polski klas nieolimpijskich zawodnicy Yacht Klubu Polski Gdynia znowu stawali na podium tych regat. Przez trzy dni w gdańskich Górkach Zachodnich rywalizowało prawie 300 żeglarzy i żeglarek w siedmiu klasach. Nasz Klub reprezentowali zawodnicy klas 420, 29er i Laser Radial.

Na trasach wyznaczonych na ujściu Wisły Śmiałej zawodnicy doświadczyli całego spektrum żeglarskich warunków – od długiego oczekiwania na wiatr, przez lekką bryzę, ledwo umożliwiającą ściganie, po porywiste wiatry z różnych kierunków. Zadania nie ułatwiała też momentami bardzo wysoka fala. Najbardziej zaciętą rywalizację obserwowaliśmy w klasie 420, w której ścigało się aż 50 załóg.

Wysoką formę potwierdziły załogi Zofia Korsak i Karolina Cendrowska (MKS Dwójka Warszawa) oraz Patryk Kosmalski (Chojnicki Klub Żeglarski) i Tomasz Lewandowski (Fundacja YC Junga Olsztyn), którzy wygrali w swoich konkurencjach. W kategorii juniorów młodszych na drugim miejscu znalazła się nasza Paulina Rutkowska (w załodze w Igą Wielczyk – SSW Iława), natomiast trzecie miejsce zajęła nasza załoga Jan Zamojski i Zofia Kucharska (załoga ta zajęła jednocześnie trzecie miejsce w klasyfikacji juniorów w konkurencji mężczyzn). Warto podkreślić, że Paulina i Janek to tegoroczni Mistrzowie Polski w klasie Optimist. 

 

 

 

 

 

 

Podopieczni Ewy Romaniuk  już teraz pokazują, że w niedalekiej przyszłości będą liczyć się w rywalizacji w klasie 420. „Zmiana klasy w trakcie sezonu to na pewno duży skok dla tych młodych zawodników. Jednak jak widać już teraz potrafią skutecznie rywalizować z bardziej doświadczonymi kolegami. Bardzo dobrze potrafili sobie poradzić w tych trudnych warunkach, jakie mieliśmy w Gdańsku” – podsumowała występ swoich zawodników nasza trenerka. 

 

 

 

 

 

Ciekawa była także rywalizacja w klasie Laser Radial. Co prawda, zdecydowanie wygrał Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa), ale smaczku rywalizacji dodaje fakt, że Przemek pokonał swojego dwa lata starszego brata Łukasza (MKS Dwójka Warszawa), który zajął miejsce trzecie. Obu braci rozdzielił Tytus Butowski (nasz były zawodnik, a obecnie AZS AWFiS Gdańsk). Ciekawostką jest fakt, że Tytus i Łukasz pływają już jako załoga w klasie 49er.

W klasie 29er wśród dziewcząt triumfowała załoga Magdalena Chyła i Oliwia Jekiel (Nauticus YC Olsztyn), wśród chłopców Gustaw Miciński i Mateusz Gwóźdź (YKP Gdynia). Na trzecim miejscu regaty skończyła nasza druga załoga Marcel Mierzwicki i Franciszek Borys.

W klasie Europa wśród mężczyzn najlepszy okazał się Jan Pic (ŻMKS Poznań), wśród kobiet złoty medal zdobyła jego stryjeczna siostra Katarzyna Pic (ŻMKS Poznań). Oboje obronili tytuły wywalczone rok temu. W mistrzostwach Polski ścigały się też katamarany. W klasie Hobie Cat 16 tytuł mistrzowski wywalczyła załoga Zuzanna Tomaszewska i Kacper Barszczyk (UKS Navigo Sopot), zaś w klasie Nacra 15 na najwyższym stopniu podium stanęli Mikołaj Zmitrowicz i Rodion Mushchinkin (UKS Navigo Sopot). I na koniec klasa OK Dinghy – tytuł mistrzowski po raz kolejny zdobył Tomasz Gaj (Stowarzyszenie Zawodników Klasy OK Dinghy).

– Sezon regatowy 2020 w Polsce nieubłaganie zbliża się do końca – podumowuje Tomasz Chamera, prezes PZŻ. – Jeszcze wiosną z powodu wybuchu pandemii nie wiedzieliśmy czy w ogóle będzie nam dane zobaczyć naszych zawodników na regatach w kraju, a dziś jesteśmy po kolejnej udanej imprezie. Daje nam to wielką satysfakcję i warto podkreślić, że jest to możliwe, bo jako społeczność żeglarska zdajemy egzamin z zachowania standardów bezpieczeństwa sanitarnego celująco.

Comments are closed.