Przemysław Struś Trenerem Roku 2020 na Pomorzu!!

Decyzją Kapituły Kryształowy Żagiel Pomorskiego Związku Żeglarskiego w Kategorii Trener Roku 2020 otrzymał Przemysław Struś z Yacht Klubu Polski Gdynia. Zwykle laureatów poznawaliśmy podczas Pomorskiej Gali Żeglarskiej. Niestety w tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, Kapituła zdecydowała, że Gala się nie odbędzie. Co nie zmienia faktu posiadania najlepszego Trenera!!

Przemysław Struś przez 16 lat związany był z Yacht Klubem Polski Gdynia, gdzie zajmował się szkoleniem zawodników klasy Optimist. Przez wiele lat pracował również, jako trener kadry narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego klasy Optimist. Co rocznie, zdobywał za swoimi zawodnikami czołowe miejsca w regatach krajowych i międzynarodowych.

Mimo, iż w tym specyficznym ze względów epidemiologicznych roku, główne imprezy takie jak Mistrzostwa Świata i Europy zostały odwołane to Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist postanowiło powołać kadrę narodową, która w normalnych warunkach rywalizowałaby o najwyższe laury. To zawodnicy Yacht Klubu Polski Gdynia Trenera Przemka Strusia zdobyli miejsca w kadrze narodowej i stanowili jej część. Warto wspomnieć, że sama kwalifikacja krajowa to już znaczny sukces, gdzie w eliminacjach startuje ponad 200 młodych zawodników.

 

 

 

 

 

 

 

Tegoroczne starty podopiecznych Trenera Przemka to można śmiało powiedzieć pasmo nieustających sukcesów. Podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży jego zawodnicy zdobyli cztery medale deklasując wręcz rywali. Złote medale Pauliny Rutkowskiej oraz Jana Zamojskiego oraz srebrny medal Szymona Kolki i brązowy Alicji Tutkowskiej to tylko dorobek medalowy, a dodatkowo wysokie miejsca innych jego zawodników tuż za podium Ogólnopolskie Olimpiady Młodzieży (co dla tej grupy wiekowej stanowi rangę Mistrzostw Polski) dowodzą, iż nominacja trenera Przemysława Strusia na Trenera Roku 2020 jest w pełni uzasadniona. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż od kilku lat jego zawodnicy wygrywają ranking klubowy klasy Optimist w Polsce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W rozgrywanych w Gdyni Mistrzostwach Polski w Sprincie w klasie Optimist zawodnicy YKP Gdynia znowu pokazali najwyższy kunszt żeglarski zdobywając medale: srebrne Paulina Rutkowska i Szymon Kolka oraz brązowy Ala Tutkowska. 

Warto zauważyć, że w kolejnej znaczącej imprezie jaka miała miejsce w tym sezonie tj. Mistrzostwach Polski w klasach nieolimpijskich podopieczni Trenera Strusia na nowych już klasach sportowych (klasa 420) zdobyli medale w kategoriach juniorów młodszych: srebrny Paulina Rutkowska i brązowy Jan Zamojski. Tak szybkie „przebranżowienie” się na nową klasę świadczy dobitnie o warsztacie trenera, który potrafił odpowiednio przygotować tych zawodników.

 

 

 

 

 

 

Przemysław Struś to wychowawca wielu czołowych zawodników naszego kraju. To nie tylko uczestnicy wielu imprez rangi okręgowej, czy krajowej ale też mistrzowie Polski, medaliści mistrzostw świata i Europy. Spod „skrzydeł” Przemka Strusia wyszli tacy zawodnicy jak: Tytus Butowski (Mistrz Europy, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, brązowy medalista ostatnich Młodzieżowych Mistrzostw Świat w Gdyni), Hanna Dzik (Mistrzyni Świata, Mistrzyni Europy w klasie 420), Ewa Romaniuk w załodze z Katarzyną Goralską (Mistrzynie Europy w klasie 420, wielokrotne mistrzynie Polski), Aleksandra Melzacka (wielokrotna Mistrzyni Polski, Wicemistrzyni Europy w olimpijskiej klasie 49erFX, zdobyła kwalifikację olimpijską Tokyo 2021), Maja Micińska, Szymon Buksak, Daniel Dołęga, Konrad Lipski, Kamil Manowiecki czy Mikołaj Staniul. Zawodnicy ci to czołowe nazwiska polskiego żeglarstwa, którzy swoje wyniki zawdzięczają pracy z trenerem Strusiem.

 

 

 

 

 

 

Przemysław Struś to człowiek skromny, zawsze skupiony na swojej pracy z młodzieżą, który poza żeglarstwem stara się zaszczepić swoim wychowankom pozytywne spojrzenie na świat. Sam aktywnie spędza wolny czas z rodziną jeżdżąc na rowerze, nartach czy pływając po naszych pięknych jeziorach.

 

 

 

 

 

 

Nominacja trenera Przemysława Strusia to wyraz i uznanie dla człowieka, który zawsze pracował u podstaw, aby w przyszłości nasi sportowcy mogli przynosić radość i chlubę naszemu krajowi!

 

Osiągnięcia zawodników Trenera Przemysława Strusia w roku 2020:

 • 1 miejsce – Złoty Medal w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w kategorii dziewcząt, Puck 06-09.08.2020,
 • 1 miejsce – Złoty Medal w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w kategorii chłopców, Puck 06-09.08.2020,
 • 2 miejsce – Srebrny Medal w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w kategorii chłopców, Puck 06-09.08.2020,
 • 3 miejsce – Brązowy Medal w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w kategorii dziewcząt, Puck 06-09.08.2020,
 • 2 miejsce – Srebrny Medal Mistrzostwa Polski w Sprincie w kategorii dziewcząt, Gdynia 30-31.08.2020,
 • 2 miejsce – Srebrny Medal Mistrzostwa Polski w Sprincie w kategorii chłopców, Gdynia 30-31.08.2020,
 • 3 miejsce – Brązowy Medal Mistrzostwa Polski w Sprincie w kategorii dziewcząt, Gdynia 30-31.08.2020,
 • 1 miejsce – Puchar YKP Gdynia, Gdynia regaty Pucharu Polski 10-12.07.2020 (III eliminacja do Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy),
 • 2 miejsce – Puchar KS Zatoka Puck, Puck, regaty Pucharu Polski  (I eliminacja do Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy),
 • 2 miejsce – Puchar Dziwnowa, Dziwnów m. Bałtyckie regaty Pucharu Polski 16-19.05.2019 (II eliminacja do Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy),
 • 3 miejsce w rankingu Pucharu Polski w kategorii dziewcząt,
 • 3 miejsce w rankingu Pucharu Polski.

GRATULACJE TRENERZE!!

Comments are closed.