Puchar YKP podsumowanie.

W dniach 13-16 maja odbyły się tradycyjne regaty o Puchar YKP Gdynia w klasie Optimist. Regaty te były jednocześnie pierwszą eliminacją do Mistrzostw Świata i Europy. Niestety w Gdyni udało się rozegrać jedynie cztery wyścigi. W tych szalenie trudnych warunkach najlepszym zawodnikiem regat okazał się Filip Marjański z Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk, w wśród dziewcząt jego klubowa koleżanka Emilia Paszek.

Puchar YKP Gdynia to jedna z najważniejszych imprez w kalendarzu Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist. Regaty te, po anulowaniu eliminacji w Pucku, to również jedna z dwóch eliminacji do mistrzostw Europy i świata w tej klasie.  Na starcie w Gdyni stanęło w tym roku 167 młodych żeglarzy. Niestety, tym razem wiatru starczyło tylko na dwa dni ścigania. Udało się przeprowadzić tylko cztery wyścigi, które wyłoniły najlepszych.  

 

 

 

 

 

 

„Niestety tegoroczne regaty w Gdyni nie należały do najłatwiejszych. Słaby wiatr, a właściwie jego brak, skutecznie pokrzyżował plany wyścigowe. Przeprowadziliśmy tylko, a chyba można powiedzieć aż, cztery wyścigi, które zaliczyły wprawdzie ważność regat jak i eliminacji, niemniej wszyscy mieli apetyt na więcej. Niestety z pogoda nie wygramy”- podsumowała całość zmagań sędzia główny regat Pani Basia Grabarz.

 

 

 

 

 

W klasyfikacji dziewcząt najlepiej spisała się Emila Paszek (KS AZS AWFiS Gdańsk), która w klasyfikacji generalnej była na czwartym miejscu. Druga była Kaja Śledzińska ChKŻ Chojnice), natomiast trzecie miejsce wśród dziewcząt zajęła nasza Alicja Tutkowska (YKP Gdynia), czwarte Ewa Lewandowska (KS AZS AWFiS Gdańsk), a piąta Alicja Dampc z Chojnic.

 

 

 

 

 

 

W klasyfikacji chłopców pierwszy był Filip Marjański (KS AZS AWFiS Gdańsk), przed  Stanisławem Ługowskim (Sailing Legia) oraz Fabianem Kocięda z Opti CWM Gdynia. Czwarte miejsce zajął Szymon Kolka (YKP Gdynia), a piąte Maurycy Kosmowski z AZS-u Gdańsk. 

 

 

 

 

 

Pozostałe miejsca naszych zawodników: 15 – Krzysztof Ołowiak, 29 – Filip Bil, 41 – Mateusz Gąsiorowski, 47 – Olga Wietek (13 z dziewcząt), 60 – Mateusz Kluczka, 61 – Michał Piskorz, 94 – Piotr Toczek, 97 – Jan Wiśniowski, 103 – Jan Konkol, 107 – Oskar Sylka, 125 – Rafał Ołowiak, 140 – Aleksandra Błońska, 151 – Kajetan Matwiejczyk. Dla wielu zawodników były to pierwsze ważne regaty w grupie A. Doświadczenie, które zebrali, na pewno zaprocentuje w niedalekiej przyszłości.

Tegoroczne zawody zdominowali jednak zawodnicy Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk. Gratulacje!

Organizatorem regat był Yacht Klub Polski Gdynia przy wsparciu Gdyńskiego Centrum Sportu. Regaty były dofinansowane ze środków gminy Gdynia. Partnerem regat był portal sailingnet.pl, Polski Związek Żeglarski, Pomorski Związek Żeglarski. Specjalne podziękowania dla Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW w Gdyni za wsparcie logistyczne przy organizacji tej imprezy.

Wyniki ostateczne Puchar YKP Gdynia

GALERIA ZDJĘĆ. (zdjęcia autorstwa Kuby Marjańskiego i Wojtka Lewandowskiego).

Comments are closed.