Kursy żeglarskie

Zdobądź patent żeglarza jachtowego i sternika morskiego. Pod okiem doświadczonych żeglarzy morskich i regatowych uzyskasz wiedzę i umiejętności żeglowania.

Yacht Klub Polski Gdynia posiada wieloletnią tradycję organizowania kursów żeglarskich. Pod okiem doświadczonych instruktorów, kursanci rozwijają umiejętności żeglowania, zdobywają wiedzę na temat organizowania i przygotowania rejsu, poznają zasady zachowania bezpieczeństwa na jachcie. Udział w kursie umożliwia zdobycie patentu żeglarskiego lub certyfikatu umiejętności, uprawniającego do prowadzenia jachtu na wodach morskich i śródlądowych.

Dlaczego warto odbyć szkolenie w YKP Gdynia?

– Jesteśmy jednym z najstarszych klubów żeglarskich w Polsce.
– Posiadamy wieloletnią tradycję, jako jedyny klub w Polsce możemy posługiwać się banderą Marynarki Wojennej z własnym logo, prestiż klubu porównywany jest z brytyjskimi klubami królewskimi
– Jesteśmy członkiem założycielem Polskiego Związku Żeglarskiego
– Od dziesięcioleci zdobywamy najwyższe miejsca w Polskim sporcie regatowym – klasach olimpijskich i przygotowawczych
– Edukacja żeglarska jest naszym priorytetem, wykształciliśmy wielu utytułowanych żeglarzy – olimpijczyków, Mistrzów Polski i Europy
– Szkolenia realizujemy w małych grupach, a każdego uczestnika traktujemy w sposób indywidualny
– Udostępniamy materiały edukacyjne, które pomagają kursantom w nauce
– W praktyce – nie odpuścimy dopóki nie nauczysz się żeglować 🙂
– I wreszcie, oprócz wyników w nauce, gwarantujemy przede wszystkim fajną i swobodną atmosferę


Patent czy certyfikat – co mi jest potrzebne?

Patent żeglarski to dokument uprawniający do prowadzenia jachtu o określonych parametrach, w określonym czasie oraz odległości od brzegu. Z kolei certyfikat kompetencji poświadcza określone umiejętności żeglarskie jego właściciela. W większości krajów na świecie patenty żeglarskie nie są obowiązkowe, potwierdza się natomiast posiadane kwalifikacje. W Polsce bez patentu żeglarskiego można prowadzić jachty do 7,5m długości kadłuba, do prowadzenia jachtów większych posiadanie patentu jest obowiązkowe. 

Uprawnienia żeglarskie (patenty) regulowane są w Polsce przez Ministra Sportu i Turystyki rozporządzeniem z dnia 9 kwietnia 2013 roku.

Na świecie istnieje kilka organizacji nadających certyfikaty umiejętności żeglarskich. Do najbardziej znanych należą ISSA (Międzynarodowa Federacja Szkół Żeglarskich), RYA (Królewska Federacja Żeglarstwa – Wielka Brytania) oraz International Yachting Training (USA).


Yacht Klub Polski Gdynia realizuje szkolenia na państwowe patenty żeglarskie oraz certyfikaty umiejętności ISSA.

Dostępne są 3 patenty żeglarskie i 5 certyfikatów umiejętności – kolejno wg poziomu zaawansowania: 

PATENTY ŻEGLARSKIE WYDAWANE PRZEZ POLSKI ZWIĄZEK ŻEGLARSKI CERTYFIKATY UMIEJĘTNOŚCI WYDAWANE PRZEZ ISSA
Stopień Wymagania Stopień Wymagania
  Żeglarz jachtowy egzamin Yacht Crew szkolenie
Jachtowy sternik morski staż + egzamin Inland Skipper szkolenie
Kapitan jachtowy stopień sternika morskiego + staż Inshore Skipper szkolenie
    Offshore Skipper szkolenie
    Master of Yacht szkolenie


Ubiegając się o stopień żeglarza jachtowego lub sternika morskiego nie musisz posiadać wcześniej jakichkolwiek kwalifikacji żeglarskich (patentu, certyfikatu lub jakiejkolwiek legitymacji pływackiej).
Wystarczy, że zdasz egzamin z pozytywną oceną (na sternika morskiego wypływasz również staż morski) a będziesz mógł korzystać z uprawnień, jakie daje Tobie patent żeglarski. Więcej na ten temat dowiesz się poniżej w ofercie szkoleń.

O stopień kapitana jachtowego mogą ubiegać się osoby, które posiadają już patent jachtowego sternika morskiego i zdobyły odpowiedni staż morski. Dokładną informację o wymogach na ten patent znajdziesz TUTAJ.

Aby uzyskać certyfikat ISSA nie trzeba podchodzić do egzaminu. Ocena wiedzy i umiejętności kursanta weryfikowana jest przez instruktora w trakcie całego szkolenia, zgodnie z wytycznymi ISSA. Na certyfikatach umieszczone jest imię i nazwisko instruktora oraz nazwa szkoły co ma na celu podkreślenie odpowiedzialnośćciinstruktora oraz szkoły za jakość wyszkolenia osoby, której wręczany jest certyfikat.

 

Tryb szkoleń

Kursy weekendowe – Wykłady teoretyczne oraz zajęcia praktyczne na jachcie odbywają się w 4 kolejne weekendy (soboty i niedziele)  ok 6-8 godz. dziennie. Szkolenia realizowane są od kwietnia do października. 


Kursy intensywne-tygodniowe – realizowane są w ciągu 7 kolejnych dni (ok 6-8 pełnych godzin dziennie). Rozpoczynają się w niedzielę rano a kończą w sobotę w południe egzaminem na patent żeglarski. Z uwagi na intensywny charakter szkolenia rekomendowane jest wstępne przygotowanie się kursantów od strony teoretycznej przed rozpoczęciem szkolenia. W tym celu przesyłamy uczestnikom materiały szkoleniowe aby każdy zdążył wstępnie zapoznać się z zakresem omawianych zagadnień. W trakcie szkolenia wszystkie tematy zostaną omówione.


Co zrobić jeśli nie będę mógł uczestniczyć na wybranych zajęciach?

Jeśli z jakichś przyczyn nie będziesz mógł uczestniczyć w wybranych zajęciach swojej grupy, bez obaw, nadrobisz zaległości wraz z kolejną grupą. Wychodzimy na przeciw potrzebom naszych kursantów i zapewniamy możliwość odrobienia zaległości w innych terminach.

Zapoznaj się z informacją, czym różnią się poszczególne stopnie żeglarskie. Jeśli będziesz miał wątpliwość, który stopień chcesz uzyskać, zasięgnij porady opiekuna kursów.

 

Oferta szkoleń żeglarskich w YKP Gdynia

 

Kursy żeglarskie realizuje Akademia Żeglowania, szkoła żeglarstwa morskiego założona przez członków Yacht Klubu Polski Gdynia.

SPRAWDŹ OFERTĘ NA OBECNY SEZON

Infolinia: +48 535 900 066
Email: kontakt@akademiazeglowania.pl

Przejdź do oferty

AZ_logo_ramka_kolor_inwersja