Zakończyły się regaty Puchar Trenerów.

Mikołaj Staniul zwyciężył w pierwszych regatach dwunastej edycji Gdynia Sailing Days. Żeglarz YKP Gdynia triumfował w Pucharze Trenerów w klasie Optymist. Najlepsza wśród dziewcząt okazała się Hania Dzik (SSW Iława).

Mikołaj Staniul zwyciężył w pierwszych regatach dwunastej edycji Gdynia Sailing Days. Żeglarz YKP Gdynia triumfował w Pucharze Trenerów w klasie Optymist. Najlepsza wśród dziewcząt okazała się Hania Dzik (SSW Iława).


To były bardzo trudne warunki. Wiatr bardzo kręcił. Mimo to znów udało nam się ustawić metę tuż przy Bulwarze Nadmorskim. Udało nam się również przeprowadzić wszystkie zaplanowane wyścigi. Młodzi żeglarze okazali się bardzo zdyscyplinowani. Mało było falstartów i protestów – ocenia Pani Basia Grabarz, sędzia główny Pucharu Trenerów.

Klasyfikacja wśród 100 zawodników i 48 zawodniczek została ustalona po rozegraniu w trzydniowych regatach dziewięciu wyścigów. Dzisiejsze starty nie zmieniły już kolejności podium w klasyfikacji generalnej. Zdecydowanie triumfował Mikołaj, który wygrał trzy wyścigi, w trzech innych był drugi, a trzech kolejnych czwarty.

Nie pamiętam, abym wcześniej w regatach tak równo żeglował i zajmował wyłącznie wysokie miejsca. To tym bardziej cieszy, gdyż właśnie ze względu na zmiennym kierunek wiatru, te regaty były bardzo trudne – podkreślał uczeń Szkoły Podstawowej nr 18 w Gdyni.

Niespełna 11-letni żeglarz YKP podniósł w tym sezonie bardzo umiejętności, gdyż solidnie pracował już w okresie zimowym. – Był ze mną m.in. na Bermudach. Teraz żeglarstwo stało się tak bardzo wymagającym sportem, że jeśli chce się liczyć na świecie to nawet w tak młodym wieku nie można sobie pozwolić, aby zimą nie żeglować. Najważniejsze, że Mikołaj chce być coraz lepszy. Jak ma trening na 10, to już o 8.30 stoi gotowy do wyjścia i pogania mamę, aby się tylko nie spóźnić – dodaje Zdzisław Staniul, ojciec Mikołaja.

Dwukrotny olimpijczyk jest obecnie trenerem reprezentacji Bermudów w klasie Optymist oraz przygotowuje do startu na igrzyskach olimpijskich w Londynie 2012 jedną z żeńskich załóg niemieckich w klasie 470. – Z tego względu na co dzień nie mam wpływu na treningi syna. W tym roku w kraju może byłem ze trzy tygodnie. Opiekę nad nim w YKP sprawuje Dariusz Dołęga – przypomina Staniul senior.

Ceremonia nagrodzenia najlepszych dziesięciu w klasyfikacji generalnej oraz sześciu dziewczynek miała miejsce na scenie, która na czas Gdynia Sailing Days stanęła na plaży, przy Contrast Cafe. Dekoracji dokonali Jerzy Eliasz, dyrektor departamentu sportu wyczynowego Ministerstwa Sportu i Turystyki, Barbara Grabarz, sędzia główny regat oraz Dariusz Dołęga, trener YKP Gdynia. Triumfator otrzymał żagiel ufundowany i wręczony przez Mariusza Juszczaka, dla pozostałych były puchary i nagrody rzeczowe.

Ponadto wśród wszystkich uczestników regat rozlosowano dwa rowery. Ręka „żeglarskiej sierotki” Iwony była szczęśliwa dla Seweryna Łangowskiego (LKS Charzykowy) i Kajetana Pawłowskiego (AZS Poznań). Oficjalnie Puchar Trenerów zakończył Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Klasyfikacja generalna Pucharu Trenerów:
(po dziewięciu wyścigach):
1. Mikołaj Staniul (YKP Gdynia) 17 punktów
2. Hanna Dzik (SSW Iława) 31
3. Kacper Ludwiński (JKCŻ Szczecin) 36
4. Julia Szmit (MBSW/UKŻR Niegocin) 38
5. Igor Dyniewski (BTŻ Bydgoszcz) 55
6. Barbara Mazurek (Zalew Kielce) 57
7. Konrad Jasiewicz (Arka Gdynia) 67
8. Tytus Butowski (YKP Gdynia) 79
9. Maciej Abramowicz (SSW Iława) 84
10. Kinga Łozak (MBSW/UKŻR Niegocin) 86

Najlepsze dziewczęta w Pucharze Trenerów:
1. Hanna Dzik 31
2. Julia Szmit 38
3. Barbara Mazurek 57
4. Kinga Łozak 86
5. Natalia Kozykalewicz (CHKŻ Chojnice) 87
6. Maria Granica (SSW Iława) 107
7. Wiktoria Gołębiowska (SSW Iława) 109
8. Zofia Nochowicz (AZS Poznań) 128

Zapraszamy za rok!

Wyniki Puchar Trenerow 2011

Zdjęcia z trzeciego dnia regat.

Zdjęcia z ceremoni zakończenia regat.

 

Aktualności

Kategorie