Zakończenie sezonu i obchodów 90-lecia YKP.

Tradycyjnie 11 listopada członkowie oraz sympatycy naszego Klubu wzięli udział w gdyńskiej paradzie niepodległości. A potem uroczyście opuścili banderę na zakończenie pomorskiego sezonu żeglarskiego. Tablica poświęcona Juliuszowi Sieradzkiemu odsłonięta została w dniu 12 listopada w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Na „Darze Pomorza” zaś uroczyście zakończono obchody jubileuszu 90-lecia Yacht Klubu Polski Gdynia.

Święto Niepodległości Gdynia czci co roku paradą. W tegorocznej, po raz pierwszy, poszli również, pod przewodnictwem Pomorskiego Związku Żeglarskiego, przedstawiciele gdyńskich klubów żeglarskich: Yacht Klubu Polski Gdynia, Yacht Klubu Stal i Jacht Klubu Morskiego Gryf. Przedstawiciele Yacht Klubu Polski Gdynia nieśli ze sobą pierwszą historyczną banderę klubu.

Na zakończenie parady przy Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki opuszczona została bandera YKP Gdynia z okazji zakończenia tegorocznych obchodów jubileuszu 90-lecia Klubu.

Tradycyjna ceremonia zakończenia sezonu żeglarskiego 2014 w YKP Gdyni i na Pomorzu odbyła się o godz. 15 przed siedzibą YKP Gdynia i PoZŻ w gdyńskiej marinie. Władze Klubu skorzystały z okazji, aby wyróżnić swoich zawodników okolicznościową odznaką.

Tablica poświęcona znakomitemu polskiemu żeglarzowi, twórcy klasy narodowej Omega odsłonięta została o godz. 18 przez wiceprzewodniczącą Rady Miasta Gdyni Joannę Zielińską (reprezentującą prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka), prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego i komandora YKP Gdynia Adama Selonke.

Tablicę poświęcił duszpasterz ludzi morza ks. Edward Pracz.

Zaraz potem na statku-muzeum „Dar Pomorza” odbyła się uroczystość zakończenia jubileuszu 90-lecia działalności YKP Gdynia, podczas której wręczono specjalne odznaki dla członków i przyjaciół klubu. Wśród gości była m. in. posłanka RP Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

W maju, w ramach jubileuszu, rok 2014 został ogłoszony „Rokiem admirała Józefa Unruga”. Unrug był pierwszym i jedynym przedwojennym komandorem YKP Gdynia. Organizował i wspierał działalność wszystkich ówczesnych gdyńskich klubów żeglarskich.

Równocześnie z ogłoszeniem „Roku Unruga” otworzona został wsytawa poświęconą Admirałowi. Jej trzon stanowiła ponad setka, często unikalnych, zdjęć Unruga. Ale obejrzeć na niej można było również osobiste pamiątki Admirała a nawet posłuchać jego głosu. Wystawa była czynna codziennie w godz. 10-18 od 16 maja do 11 listopada. W tym czasie odwiedziło ją 3 tysiące gości.

W ramach „Roku Unruga” zorganizowano także poświęcone mu spotkania. W jednym z nich uczestniczył Artur Unrug, prawnuk Admirała i Katarzyna Rodziewicz, obecna właścicielka rodowego majątku Unrugów, niestrudzona propagatorka tej postaci. Gościem drugiego spotkania „unrugowskiego” był biograf Admirała, znakomity polski marynista, Mariusz Borowiak.

W ramach obchodów 90-lecia YKP Gdynia Pomorski Związek Żeglarski przypomniał także inną postać związaną z naszym Klubem, wspomnianego wyżej, Juliusza Sieradzkiego. Powstała poświęconą mu wystawa zaś 4 października w ramach Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej odbył się, zorganizowany przez PoZŻ, Memoriał Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega. Impreza ta na Zatoce Gdańskiej przeprowadzona została po raz pierwszy.

Materiały związane z obchodami 90-lecia YKP Gdynia, admirałem Unrugiem i Juliuszem Sieradzkim, jak również pełną relację z przebiegu jubileuszu znaleźć można na stronie, prowadzonego przez PoZŻ, Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego: www.muzeum.pozz.org.pl.

Zdjęcia w wydarzeń można zobaczyć w Galerii.

Aktualności

Kategorie