Puchar Prezydenta – dzień ostatni.

Ostatni dzień regat o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni to wspaniała żeglarska pogoda. Komisja sędziowska sprawnie przeprowadziła wszystkie zaplanowane wyścigi realizując trzydniowy plan startów.  

Krajowe eliminacje do Mistrzostw świata i Europy zostały zakończone. Zwycięzcom gratulujemy!

 

– Warunki nie były łatwe, szczególnie dla młodszych zawodników. Gdynia jest bardzo wymagającym akwenem, i tym razem nie było inaczej  – podsumował trzy dni regat Sędzia Główny Bohdan Goralski. 

Regaty te stanowiły krajowe eliminacje do Mistrzostw świata i Europy. Jedną z imprez do której o prawo startu walczyli zawodnicy w tej imprezie będą rozgrywane w lipcu Młodzieżowe Mistrzostwa Świata World Sailing. Do lipcowej imprezy eliminacje odbywały się w klasach 420, 29er i Laser Radial. 

– Warunki żeglarskie w Gdyni stanowiły bardzo duże wyzwanie – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – Nie jest tajemnicą, że jest to jeden z najtrudniejszych akwenów nie tylko w kraju, ale może i na świecie. Było to wyzwanie dla komisji sędziowskiej i cieszy mnie, że udało się rozegrać komplet wyścigów.

Paweł Nowakowski trener Kadry Narodowej Juniorów klasy 470 tak podsumował tegoroczne zmagania: „Bardzo ciekawe regaty. W klasie 470 walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniego wyścigu. Mieliśmy pełen przekrój warunków pogodowych, wiatr z każdego kierunku co w Gdyni w tak krótkim okresie czasu nie jest normą”.   

W klasie 470 zwyciężyli Marcin Urbański i Maciej Krusiec, drugie miejsce zajęli Kacper Paszek i Bartosz Reiter (wszyscy OKŻ Olsztyn), a trzecie Seweryn Wysokiński i Hanna Dzik (CSW OPTY Ustka/YKP Gdynia).

W klasie 420 dziewcząt na pierwszym miejscu uplasowały się Samira Rost i Natascha Rost (Swiss Sailing Team). Na drugim Amelia Linowska i Julia Chmiel (KS Baza Mrągowo), a na trzecim Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (KS Spójnia Warszawa). Wśród chłopców najlepiej spisali się Achille Casco i Elliot Schick (RCS Regatta Club Sisikon). Wyprzedzili Patryka Kosmalskiego i Tomasza Lewandowskiego (Chojnicki Klub Żeglarski/OKŻ Olsztyn) oraz Alexandre Grognoza i Simeo Vollnera (Swiss Sailing Team).

Wśród zawodników ścigających się w klasie Laser Standard najlepszy okazał się Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia). Drugi był Dawid Kania (ŻLKS Poznań), a trzeci Wojciech Klimaszewski (Giżycka Grupa Regatowa). W Radialu dziewcząt triumfowała Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa). Druga była Ekaterina Sanko (SDUSHOR Minsk), a trzecia Kinga Brzóska (MKŻ Arka Gdynia). Wśród chłopców pierwsze miejsce zajął Tytus Butowski (KS AZS AWFiS Gdańsk), drugie Łukasz Machowski, a trzecie Przemysław Machowski (obaj MKS Dwójka Warszawa).

W Laserze 4,7 dziewcząt na pierwszej lokacie uplasowała się Natalia Nadrzewia (UKS Zalew Kielce). Na drugiej Karolina Gała (KS Spójnia Warszawa), a na trzeciej Potrytsia Kutsiuk (SDUSHOR Minsk). Wśród chłopców zwyciężył Filip Olszewski (KS Spójnia Warszawa). Drugi był Anton Dragun (SDUSHOR Minsk), a trzeci Wiktor Robaczewski (SSW MOS Iława).

W rywalizacji klasy 29er dziewcząt najlepiej popłynęły Karolina Żurek i Agata Wilczewska (YKP Gdynia). Drugie były Aleksandra Wirzinkiewicz i Zuzanna Mróz, a trzecie Magdalena Chyła i Oliwia Jekiel (obie załogi z Nauticus Yacht Clubu Olsztyn). Wśród chłopców najlepsi okazali się Marceli Mierzwicki i Franciszek Borys (YKP Gdynia). Za nimi znaleźli się Sławomir Kapałka i Jakub Gołębiowski (YKP Gdynia/MOS Iława) oraz Gustaw Miciński i Mateusz Gwóźdź (YKP Gdynia).

WYNIKI KOŃCOWE REGAT:

470

420

29er

LASER

LASER RADIAL

LASER 4.7

Trasy ustawione w pobliżu Bulwaru Nadmorskiego pozwalały śledzić rywalizację zawodników, co było dodatkową atrakcją dla mieszkańców miasta i turystów odwiedzających nasze miasto.

Podczas ceremonii zakończenia okazałe puchary najlepszym zawodnikom wręczał Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera, Trener Główny Młodzieży i Juniorów Zbigniew Czubek oraz Komandor ds. sportowych Yacht Klubu Polski Gdynia Dariusz Dołęga.

Organizatorem regat był Yacht Klub Polski Gdynia przy wsparciu Gdyńskiego Centrum Sportu. Regaty były dofinansowane ze środków gminy Gdynia. Partnerem regat był Polski Związek Żeglarski. Podziękowania dla Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW w Gdyni za wsparcie przy organizacji imprezy.

GALERIA ZDJĘĆ.

Do zobaczenia na następnych regatach!

Aktualności

Kategorie