Podsumowanie Rejsu 95-lecia Yacht Klubu Polski i regat do Jastarni.

W dniu 1 czerwca br. odbyła się parada jachtów YACHT KLUBU POLSKI, rozpoczynająca obchody 95-tej rocznicy powstania Klubu. W paradzie wzięły udział jachty pływające pod banderą YACHT KLUBU POLSKI. W paradzie wzięło udział kilka pokoleń naszych klubowiczów nie tylko jachtach morskich, ale też na naszych najmniejszych klubowych – optymistach.


Ważną bowiem częścią działalności Klubu jest nauczanie żeglarstwa dzieci już od najmłodszych lat. Parada rozpoczęła się przy falochronie osłaniającym basen żeglarski, skąd jachty popłynęły do basenu Prezydenta,  gdzie na przy nabrzeżach Kutrowym i Prezydenta znajdował się pierwszy obiekt YACHT KLUBU POLSKI. Następnie jachty zawróciły i popłynęły wzdłuż nabrzeża Pomorskiego salutując banderami ORP Błyskawica oraz żaglowcom które w tym dniu stały przy nabrzeżu – m. in. Darowi Pomorza oraz Alexander von Humboldt II, który akurat gościł w gdyńskim porcie. Następnie jachty wyszły na akwen Zatoki Puckiej wyjściem południowym i w miejscu rozpoczęcia parady oddały w najlepsze ręce naszych klubowych trenerów małych optymiściarzy. Sama parada wyglądała przepięknie. Na jachtach powiewały nasze klubowe, tradycyjne bandery. Pod salingami trzepotały proporczyki klubowe. Duża część załóg na tę specjalna okazję założyła tradycyjne klubowe mundury, które dodatkowo cieszyły się wyraźnym zainteresowaniem osób oglądających paradę z nabrzeża pomorskiego. 

Komodorem parady był Jan Goździkowski.

 

Po zakończeniu parady jachty w umówionym trybie wystartowały do klubowych regat towarzyskich „Szlakiem Praojców” – z Gdyni do Jastarni, gdzie przed wojną powołano do życia bardzo ważny i silny ośrodek szkoleniowy dla żeglarzy. Inicjatorem ośrodka był nie kto inny, jak założyciel Yacht Klubu Polski gen. Mariusz Zaruski. Regaty wygrał jacht Musashi – kpt. Grzegorz Węglewski   z czasem 1g.20min.

W dalszej kolejności uplasowały się jachty: Trimix kpt. Jarosław Szymański  (1.25), PorFavor – kpt. Jan Piernikarczyk (1.31), Wezyr – kpt. Michał Krause (1.40), Phila kpt. Jacek Ruszczyński  (1.45), Safi – kpt. Wiesław Wołowski (2.05).  Jacht Treemonisha – kpt. Mieczysław Bruggemann nie został sklasyfikowany z powodu opóźnionego startu.

Galerię z parady i rejsu można obejrzeć na naszym profilu Facebook pod poniższym adresem:

https://www.facebook.com/pg/ykpgdynia/photos/?tab=album&album_id=2406432599416013

 

Aktualności

Kategorie