Nagroda Honorowa Rejs Roku dla Sailing Poland!

Koniec roku to tradycyjnie ogłoszenie najwyższych polskich trofeów żeglarskich, czyli nagrody Rejs Roku. W tym roku II Nagrodę Honorową kapituła tej prestiżowej nagrody przyznała kapitanowi Bouwe Bekkingowi, który poprowadził załogę jachtu „Sailing Poland” pod banderą Yacht Klubu Polski Gdynia w regatach The Ocean Race – edycji europejskiej.

 

Za rok 2021 jury najwyższych polskich trofeów żeglarskich zdecydowało się nie przyznawać głównej nagrody Srebrnego Sekstantu – Rejsu Roku 2021. Przyznano za to drugą i trzecią Nagrodę Honorową Rejs Roku 2021 oraz trzy wyróżnienia. Drugą Nagrodę Honorową jury przyznało kapitanowi Bouwe Bekkingowi, który poprowadził załogę jachtu „Sailing Poland” w regatach „The Ocean Race Europe” – europejskiej edycji The Ocean Race. To wielki sukces projektu prowadzonego przez naszego członka Roberta Gwoździa.

 

 

 

 

 

 

Po prawie pięćdziesięciu latach jacht z polską banderą wystartował w regatach The Ocean Race – edycji europejskiej na trasie Lorient-Cascais-Alicante-Genua. Co więcej, załoga Sailing Poland zajęła drugie miejsce w stawce siedmiu jachtów w klasie VO65 regat The Ocean Race Europe. Żeglarze rywalizowali w maju i czerwcu w trzech etapach pełnomorskich oraz w dwóch wyścigach przybrzeżnych. Jacht Sailing Poland żeglując pod banderą Yacht Klubu Polski Gdynia osiągnął niebywały sukces.

 

 

 

 

 

 

Dwanaście jednostek – siedem klasy VO65 i pięć klasy IMOCA rozpoczęło rywalizację 29 maja w Lorient. Z Francji żeglarze popłynęli do Cascais i w Portugalii ekipa Sailing Poland zameldowała się na czwartej pozycji, a w próbie przybrzeżnej była trzecia. W dwóch kolejnych wyścigach, z Cascais do Alicante i z hiszpańskiej miejscowości do Genui biało-czerwoni dotarli na metę na trzecim miejscu. I taką też lokatę jacht Sailing Poland zajmował w klasyfikacji generalnej przed ostatnim startem, jakim był rozegrany w sobotę w pobliżu włoskiego portu wyścig przybrzeżny. Polacy uplasowali się na drugiej pozycji, dzięki czemu zepchnęli na najniższy stopień podium holenderski jacht AkzoNobel Ocean Racing. Zarówno w ostatnim wyścigu jak i w całych regatach najlepsza okazała się portugalska jednostka Mirpuri Foundation Racing Team.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– Drugie miejsce w całych regatach The Ocean Race Europe to wynik, który zupełnie przerósł nasze oczekiwania. To wielka zasługa młodej polskiej załogi Sailing Poland, która z każdym dniem robiła ogromne postępy i korzystała z naszego doświadczenia. Stworzyliśmy zespół, który jest w stanie zwyciężać i za rok walczyć w The Ocean Race dookoła świata – zapowiedział sternik Sailing Poland Bouwe Bekking.

Warto dodać, że polska część załogi to większości młodzi zawodnicy polskiej kadry narodowej, dla których udział w projekcie Sailing Poland to naturalna droga kontynuowania kariery sportowej w żeglarstwie oceanicznym. Maja Micińska, Gustaw Miciński, Mateusz i Kacper Gwoździowie swoje pierwsze kroki żeglarskie stawiali w naszym Klubie!

 

 

 

 

 

 

Klasyfikacja generalna klasy VO65 w regatach The Ocean Race Europe:

 1. Mirpuri Foundation Racing Team (POR) – 21 pkt.
 2. Sailing Poland (POL) – 17 pkt.
 3. AkzoNobel Ocean Racing (NED) – 17 pkt.
 4. Team Childhood I – 12 pkt.
 5. The Austrian Ocean Race Project (AUT) – 10 pkt.
 6. Viva México (MEX) – 9 pkt.
 7. Ambersail-2 (LTU) – 9

 

Skład całej załogi Sailing Poland w wyścigu The Ocean Race Europe stanowili:

Bouwe Bekking – kapitan

Jens Dolmer

Aksel Magdahl

Simbad Quiroga

Joca Signorini

Alan Alkhatab

Stanisław Bajerski

Gustaw Miciński

Kacper Gwóźdź

Maja Micińska 

Mateusz Gwóźdź

Bettina Allermann

Ewa Fijołek

Adam Burdyło

 

Harmonogram etapowy The Ocean Race Europe:

27 maja 2021 – rozpoczęcie regat w Lorient

29 maja 2021 – start etapu: Lorient => Cascais

6 czerwca 2021 – start etapu: Cascais => Alicante

13 czerwca 2021 – start etapu: Alicante => Genua

 

 

 

 

 

 

 

III Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2021” przyznano kapitanowi Zbigniewowi Gutkowskiemu który na trimaranie „Ultim’Emotion 2” z załogą Yacht Clubu Sopot wziął udział w 42 edycji prestiżowych, śródziemnomorskich regat Rolex Middle Sea Race na Malcie. Trasę wyścigu wytyczoną wokół Sycylii, na dystansie 600 Mm, pokonał w 40 godzin 13 minut i 27 sekund pokonując metę jako czwarta jednostka i ustanawiając polski rekord regat.

Honorowe Wyróżnienia „Rejs Roku 2021”

 • kpt. Waldemar Mieczkowski, za rocznicowy bałtycki rejs 60-lecia szkunera „Zawisza Czarny”. To także wyraz uznania dla wyjątkowej roli żaglowca w polskim żeglarstwie morskim.
 • kpt. Adam Wiśniewski – pomysłodawca i założyciel Fundacji Ocean Marzeń oraz Młodzieżowego Programu Edukacji Żeglarskiej skierowanego do młodzieży z Domów Dziecka i środowisk zagrożonych.
 • Edyta, Adam i Kalina Jakubczak – oryginalny żeglarski pomysł na życie. Rodzina Jakubczaków porzuciła korporacje i od dwunastu już lat żyje na jachcie, popularyzując uroki morza i żagli.

 

Nagroda Specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego

 • kpt. Wacław Liskiewicz za całokształt dokonań żeglarskich oraz wkład w tworzenie unikatowych polskich konstrukcji jachtowych.

 

Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów”

 • Zbigniew Gutkowski – za start i uzyskany wynik w regatach przysparzanie laurów gdańskiej fladze na regatowych trasach.

 

Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców im. kpt. Aleksandra Kaszowskiego

 • kapitanowie Andrzej Górajek i Paweł Pelc za dobrą robotę żeglarską, dwukrotne opłynięcie archipelagu Svalbard z dotarciem do szerokości geograficznej 82˚32,75 N.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!!

Aktualności

Kategorie