Gdyńska Gala Sportu.

W dniu wczorajszym odbyła się Gdyńska Gala Sportu na której wyróżniono najlepszych sportowców za rok 2023. Reprezentanci Yacht Klubu Polski Gdynia zdominowali to wydarzenie. Mateusz Gwóźdź Sportowcem Roku, Darek Dołęga Trenerem Roku, a Alicja Tutkowska Nadzieją Gdyńskiego Sportu.

 

Podczas wczorajszej Gali Gdyńskiego Sportu 2023, która po kilkuletniej przerwie odbyła się w Teatrze Muzycznym, poznaliśmy najlepszych sportowców minionego roku. Sportowcem Roku 2023 został nasz zawodnik Mateusz Gwóźdź!

 

 

 

 

 

 

Mateusz to od wielu lat czołowy polski żeglarz regatowy, wychowanek Yacht Klubu Polski Gdynia. Warto zauważyć wszechstronność tego młodego zawodnika, który starty w olimpijskiej klasie 49er łączy z sukcesami z żeglarstwem morskim i oceanicznym. Udział polskiego jachtu i żeglarzy w legendarnych regatach dookoła świata The Ocean Race Sprint to bezprecedensowe wydarzenie w środowisku żeglarskim. Udział Mateusza w tym projekcie pokazuje ogromny potencjał zawodnika YKP Gdynia. W minionym sezonie ten młody człowiek zdobył praktycznie wszystko w rywalizacji morskich jachtów ORC: Mistrzostwo Świata, Mistrzostwo Polski i brązowy medal Mistrzostw Europy!

W roku 2023 zawodnik uzyskał wysokie miejsca w zawodach sportowych, m.in.:

 1. Mistrzostwa Świata ORC (06.08.2023, Kilonia) ORC grupa B – 1 miejsce.
 2. Mistrzostwa Polski ORC (13.07.2023, Gdynia) ORC grupa A – 1 miejsce.
 3. Mistrzostwa Europy ORC (23.04.2023, Malta) ORC grupa B – 3 miejsce.
 4. Mistrzostwa Polski Juniorów klasy 49er – 2 miejsce.
 5. The Ocean Race Sprint (03.07-2023, Genoa) – 1 miejsce.
 6. The Ocean Race Leg 6 (10.06.2023, Hague) – 1 miejsce.
 7. The Ocean race Leg 7 (27.06.2023, Genoa) – 1 miejsce.
 8. Mistrzostwa Świata 49er U23 – 11 miejsce.
 9. Mistrzostwa Polski Seniorów 49er – 4 miejsce.

 

 

 

 

 

 

Nagrodę z rąk Prezydenta Miasta Gdyni Pana Wojciecha Szczurka w imieniu Mateusza odebrał jego Tata Robert Gwóźdź. Mateusz w tym czasie przygotowuje się do kolejnych regat, które za kilka dni rozpoczną się na hiszpańskiej Lanzarotte.

Nagrodzono też najlepszego Trenera roku 2023, a został nim Dariusz Dołęga!

 

 

 

 

 

 

Trener Darek to legenda Yacht Klubu Polski Gdynia, związany z nim od ponad 30 lat. Absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku od samego początku kariery trenerskiej związany z Yacht Klubem Polski Gdynia, gdzie zajmuje się kształtowaniem postaw i charakterów najmłodszych adeptów żeglarstwa w klasie Optimist.

Najczęściej wyróżnienia i laury otrzymują aktualni trenerzy zawodników odnoszących sukcesy, ale warto pamiętać, że zanim ten nasz sportowy diament stanie się brylantem konieczni są właśnie tacy trenerzy jak Darek Dołęga, którzy potrafią go właściwie oszlifować.

 

 

 

 

 

 

Dariusz Dołęga to wychowawca wielu czołowych zawodników naszego kraju, którzy w swojej karierze nie raz sprawiali, że mogliśmy być z nich dumni. To nie tylko uczestnicy wielu imprez rangi okręgowej, czy krajowej, ale też mistrzowie Polski, medaliści mistrzostw świata i Europy, i uczestnicy igrzysk olimpijskich.

Spod „skrzydeł” Darka Dołęgi wyszli tacy zawodnicy jak: Mateusz Gwóźdź, (Mistrz Świata, medalista Mistrzostw Europy i Polski), Marcin Czajkowski, który wraz z Krzysztofem Kierkowski dwukrotnie reprezentowali nas na Igrzyskach Olimpijskich, Piotrek Radowski (Mistrz Europy klasy Optimist), Tytus Butowski (Mistrz Europy, multimedalista Mistrzostw Polski), Hanna Dzik (Mistrzyni Świata, Mistrzyni Europy w klasie 420), Ewa Romaniuk w załodze z Katarzyną Goralską (Mistrzynie Europy w klasie 420, wielokrotne mistrzynie Polski), Aleksandra Melzacka (wielokrotna Mistrzyni Polski, Wicemistrzyni Europy w olimpijskiej klasie 49erFX, olimpijka), Maja Micińska, Szymon Buksak, Daniel Dołęga, Konrad Lipski, Kamil Manowiecki, Mikołaj Staniul, Paulina Rutkowska. Zawodnicy ci to czołowe nazwiska polskiego żeglarstwa, którzy swoją przygodę z tym sportem zawdzięczają w głównej mierze swojemu pierwszemu trenerowi.

Wyróżnieni trenera Dariusza Dołęgi to wyraz i uznanie dla człowieka, który pracuje u podstaw, aby w przyszłości sportowcy Ci mogli przynosić nam radość i chlubę.

 

Podczas Gali Gdyńskiego Sportu uhonorowano także tych, którzy dopiero wkraczają na wielkie areny sportowe i mamy nadzieje, że w najbliższym czasie sięgną po najwyższe laury. W kategorii Nadzieja Gdyńskiego Sportu wręczono 10 statuetek, wśród których znalazła się nasza zawodniczka Alicja Tutkowska

 

 

 

 

 

 

Alicja w swoim pierwszym roku pływania na nowej klasie 29er osiągnęła znaczące sukcesy. Głównym to pierwsze miejsce i złoty medal w Mistrzostwach Europy rozgrywanych w Szwecji w kategorii U17 kobiet.

Ponadto zawodniczka osiągnęła następujące miejsca:

 1. Pierwsze miejsce w Pucharze Europy EuroCup 29er w sezonie 2023 w kategorii U17.
 2. Złoty medal Mistrzostw Polski w Sprintach w klasyfikacji kobiet.
 3. Srebrny medal Mistrzostw Polski w kategoriach U17 i U19 kobiet.
 4. Drugie miejsce w regatach finałowych EuroCup 29er rozgrywanych na włoskiej Gardzie.

 

 

 

 

 

 

Liczymy na dalsze sukcesy tej utalentowanej zawodniczki. Docelowo zawodniczka będzie przygotowywać się do olimpijskiej klasy 49erFX. Liczymy, że Alicja w przyszłości swoimi startami będzie sprawiać nam radość. Obecne wyniki tej młodej zawodniczki w pełni uzasadniają przyznaną nagrodę w kategorii Nadzieja Roku 2023 w Gdyni!

GRATULACJE!!

Zdjęcia z Gdyńskiej Gali Sportu 2023.

Aktualności

Kategorie