Konferencja prasowa: Rozpoczynamy 100-lecie!

Konferencja prasowa Yacht Klubu Polski Gdynia z okazji rozpoczęcia obchodów 100-lecia YKP

W piątek 26 kwietnia w samo południe w siedzibie Yacht Klubu Polski Gdynia odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca najbliższe wydarzenia oraz inaugurująca obchody 100-lecia Yacht Klubu Polski.

Pierwszym ważnym wydarzeniem będzie otwarcie klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego. Uroczystości te odbędą się 3 maja. Tradycyjne podniesie bandery, które stanowi symboliczne rozpoczęcie nowego sezonu żeglarskiego, w tym roku zostanie przeprowadzone na pokładzie żaglowca STS „Generał Zaruski”, który zawita do Gdyni specjalnie na tę okazję. Ceremonia rozpocznie się o godz. 11:00 na Pirsie Dalmoru w Marinie Yacht Park Gdynia. W ramach wydarzenia zostanie także – w Alei Żeglarstwa Polskiego – odsłonięta tablica Admirała Józefa Unruga, legendarnego dowódcy Obrony Wybrzeża z września 1939 r.

Historia Yacht Klubu Polski zaczęła się w 1924 roku. To właśnie w Gdyni z inicjatywy Generała Mariusza Zaruskiego – pierwszego komandora – zacumował pierwszy klubowy pełnomorski jacht „Witeź”. Od samego początku integralną częścią, założonego w Warszawie, klubu był Oddział Morski w Gdyni. I to właśnie od niego wywodzi swój początek obecny Yacht Klub Polski Gdynia.

Zamysł pierwszego basenu jachtowego znalazł się w koncepcji portu gdyńskiego

inż. Tadeusza Wendy z 1927 roku. Przez lata żeglarstwo na stałe wpisało się w gdyński krajobraz – jest to świetny akwen zarówno dla amatorów tego sportu, jak też dla najlepszych żeglarzy z całego świata, którzy każdego roku przyjeżdżają, żeby walczyć o najwyższe podium w wielu prestiżowych regatach.

– To dla naszej społeczności wyjątkowe wydarzenie. Żeglarstwo to sport, który można uprawiać w każdym wieku, nasi członkowie mają od pięciu do osiemdziesięciu lat. Yacht Klub Polski Gdynia łączy pokolenia przez wspólną pasję, jaką jest żeglarstwo – mówi Marek Stawiszyński, Komandor Yacht Klubu Polski Gdynia.

Konferencja prasowa Yacht Klubu Polski Gdynia z okazji rozpoczęcia obchodów 100-lecia YKP

Obchody jubileuszu 100-lecia klubu zaplanowane zostały na cały rok. Pierwsze właśnie 3 maja, kolejne 15 sierpnia – Dzień Otwarty zarówno dla mieszkańców Gdyni jak i dla turystów oraz 11 listopada – zakończenie sezonu żeglarskiego. Przez cały sezon zaplanowano także kilkanaście regat żeglarskich, które także będą uświetniać ten wyjątkowy czas w historii klubu.

Organizatorami uroczystości 3 maja są Yacht Klub Polski Gdynia i Pomorski Związek Żeglarski. Obchody 100-lecia Yacht Klubu Polski Gdynia swoim Patronatem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Zapraszamy!

Konferencja prasowa Yacht Klubu Polski Gdynia z okazji rozpoczęcia obchodów 100-lecia YKP

Aktualności

Kategorie