Puchar PZŻ w trzech odsłonach

Puchar PZŻ 2024, foto: Bartosz Modelski
Puchar PZŻ 2024, foto: Bartosz Modelski

W dniach 17-26 maja 2024, w Krynicy Morskiej, rozegrane zostały regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego.

Na starcie, w trzech etapach regat, stanęło ponad 600 żeglarzy w kilkunastu klasach regatowych. Najpierw ścigały się klasa 470 oraz Omega, w drugim etapie 420, Cadet oraz L’Equipe a na koniec wystartowały pozostałe klasy: 29er, 49er, Europa, Finn, Hobie Cat 16, ILCA 4, ILCA 6, ILCA 7, IQ Foil, OK Dinghy, TECHNO.

YACHT KLUB POLSKI GDYNIA zaznaczył swoją obecność w każdym z etapów regat, w klasach: 420, 470, ILCA, 29er oraz 49er.

A zatem zaczynamy, postaramy się napisać o każdej z klas i naszych reprezentantach, z których jesteśmy bardzo dumni!

420

Puchar PZŻ 2024, 420, foto: Bartosz Modelski
Puchar PZŻ 2024, 420, foto: Bartosz Modelski

W 420-tkach wystartowała nasza czołowa załoga, zwycięzcy niedawnych regat w Charzykowy. Tym razem Jan Zamojski i Olga Wietek w klasyfikacji generalnej zajęli 2 miejsce, a w mixach pierwsze.

Można powiedzieć, że Jankowi i Oldze zabrakło do pełni szczęścia jednej odrzutki więcej. Falstart w czwartym wyścigu i wywrotka w przedostatnim (14 miejsce) spowodowały, że ta bardzo ambitna załoga spadła z pierwszego na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Mimo wszystko, serdeczne gratulacje dla załogi – dobra robota!

– powiedział trener kadry Marcin Mickiewicz.

470

Puchar PZŻ 2024, 470, foto: Bartosz Modelski
Puchar PZŻ 2024, 470, foto: Bartosz Modelski

W klasie 470 wystartowały dwie załogi z naszymi zawodnikami w składach. Miejsce 5 zajęła załoga Macieja Panasia (CHKŻ Chojnice) i Poli Schmidt (YKP GDYNIA), a miejsce 6 Joanny Cymerman (Centrum Żeglarskie) i Tymona Kosobuckiego (YKP GDYNIA).

Trenerem kadrowym naszych zawodników jest Pawel Nowakowski. Popularny Magic (z pomocą fantastycznej kadry trenerskiej) opiekuje się szkółką żeglarską YKP GDYNIA, do której przy okazji zapraszamy dzieci od 6 roku życia 🙂

29er

Puchar PZŻ 2024, 29er, foto: Bartosz Modelski
Puchar PZŻ 2024, 29er, foto: Bartosz Modelski

W klasie 29er startowały aż 4 załogi z zawodnikami YKP GDYNIA w składach. Cała flota zawodników U19 startowała razem, gdy będziecie czytać wyniki zwróćcie uwagę, że jako żeńskie załogi traktowane są tylko takie, w których startują dwie dziewczyny, pozostałe (męskie i mieszane) ścigały się w kategorii „męskiej”.

Oto miejsca naszych:

 • 1 miejsce w klasyfikacji żeńskiej (6 w generalce): Antonina Puchowska (YKP GDYNIA) i Marianna Gębicka (Fundacja Gold)
 • 3 miejsce w klasyfikacji generalnej i męskiej: Szymon Kolka i Mateusz Gąsiorowski (obaj YKP GDYNIA)
 • 4 miejsce w klasyfikacji generalnej i męskiej: Jakub Kuraś (JKW Poznań) i Wiktor Mielnik (YKP GDYNIA)
 • 5 miejsce w klasyfikacji generalnej i męskiej: Lila Sochaj (YKP GDYNIA) i Tymon Sochaj (KS AZS AWFiS Gdańsk)

Gdy przyjechaliśmy do Krynicy Morskiej warunki wietrzne były super, jednak w dniu rozpoczęcia naszych regat wiatr osłabł i regaty zostały rozegrane w bardzo wymagających, słabowiatrowych warunkach. Jestem bardzo zadowolona z naszych zawodników – byli skupieni, walczyli – mogą być z siebie dumni.

– powiedziała trenerka Ewa Romaniuk.

49er

Puchar PZŻ 2024, 49er, foto: Bartosz Modelski
Puchar PZŻ 2024, 49er, foto: Bartosz Modelski

W 49er reprezentował nas Mateusz Gwóźdź wraz Borysem Podumis (UKS Navigo Sopot). Chłopaki zajęli 3 miejsce, natomiast warto podkreślić, że wystartowali tylko 2/6 wyścigów, bowiem Mateusz zdawał maturę. Szacunek zatem dla Mateusza i Borysa, że mimo to podjęli walkę!

Na co dzień żegluję z Szymonem Cierzanem (UKS Navigo Sopot), ale tym razem z uwagi na złamaną nogę Szymona nie było to możliwe. Szymon, życzę Ci zdrowia i dziękuję Borysowi za wspólny start. Borys żegluje z Tytusem Butowskim, ale tym razem Tytus startował w Polskiej Lidze Żeglarskiej, stąd takie roszady w składzie.

– mówi Mateusz Gwóźdź.

Dodajmy, że na liście wyników znajdziecie 49er i 49erFX łącznie, bowiem startowali w jednej flocie, ale klasyfikowani na koniec byli odrębnie.

ILCA

Puchar PZŻ 2024, ILCA, foto: Bartosz Modelski
Puchar PZŻ 2024, ILCA, foto: Bartosz Modelski

Właśnie wracamy z Krynicy Morskiej gdzie odbyliśmy zgrupowanie i bardzo istotne regaty. Była to eliminacja do Mistrzostw Europy U19, Mistrzostw Świata U21, Mistrzostw Polski w sprincie i olimpiady młodzieży. Naszym głównym celem była kwalifikacja na te imprezy co udało nam się zrealizować. Mimo trudnych warunków nasi zawodnicy dali z siebie wszystko co pokazują wyniki.

– powiedział trener ILCA Filip Lewandowski.

Poniżej wyniki naszych zawodników:

ILCA 6

 • 3 miejsce U19 kobiet Julia Wróblewska
 • 5 miejsce U17 mężczyzn Jan Konkol

ILCA 7

 • 5 miejsce U21 Miłosz Michalak

ILCA 4

 • 1 miejsce w klasyfikacji generalnej Filip Bil
 • 3 miejsce U15 kobiet Zofia Brzozowicz

Wracamy na kilka dni do domu i już za chwilę rozpoczynamy kolejne regaty tym razem w Pucku.

– dodaje trener Filip Lewandowski.

Pełne wyniki Pucharu PZŻ:

Gratulacje i podziękowania

Serdeczne gratulacje dla wszystkich reprezentantów YKP GDYNIA i ich załóg! Nasi zawodnicy startowali wspierani przez trenerów, na których ręce również składamy gratulacje i podziękowania:

 • Ewa Romaniuk – klasa 29er,
 • Filip Lewandowski – klasa ILCA,
 • Madeleine Zielińska – trenerka kadrowa juniorów klasy 49er,
 • Paweł Nowakowski – trener kadrowy klasy 470,
 • Marcin Mickiewicz – trener kadrowy klasy 420.

Galeria

Aktualności

Kategorie