Klasy przygotowawcze

Optimist, YACHT KLUB POLSKI GDYNIA

OPTIMIST, Grupa A

(juniorzy młodsi)

Najbardziej doświadczeni zawodnicy startujący w klasie Optimist YKP GDYNIA.

Zawodnicy tej grupy co rocznie reprezentują Klub podczas najważniejszych imprez w klasie Optimist, takich jak Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy, Mistrzostwa Polski oraz w wielu regatach rangi międzynarodowej zdobywając niejednokrotnie najwyższe laury. 
Eliminacje do tak prestiżowych regat składają się z czterech imprez kwalifikacyjnych, w których startuje ponad 600 młodych żeglarzy.
 
Trener klubowy: Dominik Schutta

Największe sukcesy międzynarodowe

Optimist, YACHT KLUB POLSKI GDYNIA

OPTIMIST, Grupa B

(młodzicy)

Tutaj szlifowane są talenty!

YKP GDYNIA jest jedną z największych kuźni talentów, rozpoczynających swoją przygodę z żeglarstwem głównie od klasy Optimist.

Trener klubowy: Dariusz Dołęga

Mistrzowie Polski

Optimist, YACHT KLUB POLSKI GDYNIA

OPTIMIST, Grupa C

(zawodnicy zaraz po szkółce żeglarskiej)

Początki Optimista sięgają 1947 roku!

Bardzo szybko zaczął cieszyć się zainteresowaniem ze względu na łatwość i szybkość stawiania „pierwszych kroków”. Optimist jest jednoosobową łódką dla dzieci do lat 15. Jest tani i łatwy w transporcie, a całość jego wyposażenia stanowi jeden żagiel i kilka regulacji.

Na całym świecie żegluje ponad 200 tysięcy egzemplarzy, w tym KILKA tysięcy w Polsce! Można go spotkać w ponad 100 krajach.

Ponad 60% zawodników startujących w Igrzyskach Olimpijskich, zaczynało swoją karierę żeglarską właśnie na Optimiście.

ILCA, YACHT KLUB POLSKI GDYNIA

ILCA 4 – jednoosobowa klasa przygotowawcza

ILCA 4, wcześniej znana jako Laser 4.7, to jedna z możliwości na kontynuowanie żeglowania po klasie Optimist. ILCA 4, podobnie jak wszystkie pozostałe łódki tego typu jest klasą monotypową, co oznacza, że wszystkie kadłuby, żagle oraz cały sprzęt muszą być identyczne. Dzięki temu łódka tak pozwala ścigać się żeglarzom, minimalizując wpływ sprzętu na końcowy wynik rywalizacji. 

ILCA 4 wyposażona jest w żagiel o powierzchni 4,7 m kw., czym różni się od swoich olimpijskich wersji, które posiadają żagle o powierzchni 6 m kw. (ILCA 6 – wcześniej Laser Radial – dla dziewczyn) oraz 7 m.kw (ILCA 7 – wcześniej Laser Standard – dla chłopaków). ILCA 4 pozwala zatem na doskonałe przygotowanie do żeglowania na tych jednoosobowych klasach olimpijskich.

Trener klubowy: Filip Lewandowski

Największe sukcesy

420, YACHT KLUB POLSKI GDYNIA

420 – dwuosobowa klasa przygotowawcza

Popularna 420-tka (długość kadłuba wynosi 420 cm) daje możliwość wyboru drogi żeglowania w zespole. Załogę łódki stanowi sternik, który dodatkowo jest odpowiedzialny za obsługę głównego żagla, czyli grota oraz załogant, który prowadzi przedni żagiel (fok) oraz na kursach z wiatrem dodatkowo pracuje spinakerem (żagiel w kształcie balona z przodu łódki). Załogant na 420-tce dodatkowo odpowiada za balastowanie łódki na trapezie – co oznacza, że przy silniejszych wiatrach większość czasu przebywa poza obrysem łodzi, „wisząc” na stalowej lince przyczepionej do masztu. 

Klasa 420 idealnie przygotowuje zawodników do olimpijskiego ścigania na dwuosobowej 470-tce. 

Trener kadrowy: Marcin Mickiewicz

Największe sukcesy

29er – dwuosobowy skiff przygotowawczy

Klasa 29er to skrzyżowanie łódki i deski z żaglem. Jest to żaglówka, która postawiona na wodzie wraz z żaglami, bez żeglarzy, bardzo szybko wywróci się żaglami na wodę. Podobnie jak w klasie 420-tce podział ról pomiędzy sternika (sterowanie i prowadzenie głównego żagla, grota) i załoganta (prowadzenie przedniego żagla, foka oraz tym razem genakera, który niesamowicie przyspiesza prędkość łódki na kursach z wiatrem) powoduje, że klasa ta wymaga sprawnej współpracy dwóch osób i precyzyjnej komunikacji.

29er przygotowuje do żeglowania na olimpijskich klasach 49er FX (dla dziewczyn) oraz 49er (dla chłopaków). 

Trener klubowy: Ewa Romaniuk

Największe sukcesy

Aktualności